"Nie były aktualizowane od kilkunastu lat". Rabiej o podwyżkach opłat parkingowych w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 10:05
– Może nie jest to najbardziej szczęśliwy moment, ale biorąc pod uwagę, ile miasto straciło na covidzie, a są to olbrzymie kwoty, które musimy inwestować między innymi w działalność szpitali czy publiczną ochronę zdrowia (...), pewna korekta jest jednak potrzebna – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.
Zastępca prezydenta Warszawy Paweł Rabiej
Zastępca prezydenta Warszawy Paweł RabiejFoto: PAP/Andrzej Lange

W ramach zmian w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego warszawscy urzędnicy proponują opłatę abonamentową za pierwszy samochód w gospodarstwie domowym pozostawić na niezmienionym poziomie, tj. 30 zł rocznie, natomiast opłatę abonamentową za każdy kolejny samochód w gospodarstwie domowym podnieść do 1200 zł rocznie.


Posłuchaj
13:56 2020_10_15 08_45_00_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Paweł Rabiej: podwyżki opłat parkingowych w Warszawie konieczne (Salon Polityczny Trójki/Trójka)

 

– Opłaty parkingowe w Warszawie nie były aktualizowane od kilkunastu lat. Może nie jest to najbardziej szczęśliwy moment, ale biorąc pod uwagę, ile miasto straciło na COVID-19, a są to olbrzymie kwoty, które musimy inwestować między innymi w działalność szpitali czy publiczną ochronę zdrowia i też porównując koszt parkowania w innych miastach w Polsce, który jest prawie dwukrotnie wyższy niż w Warszawie, wydaje mi się, że pewna korekta jest jednak potrzebna – mówił Paweł Rabiej w "Salonie Politycznym Trójki".

– Czas jest naprawdę trudny, dlatego dzisiaj bez takiego solidarnościowego spojrzenia nie sposób z niego wyjść – argumentował wiceprezydent Warszawy. – Natomiast równolegle przecież my obniżamy, czy też zwalniamy z opłat parkingowych personel medyczny, który musi dojechać do szpitali. Dlatego bierzemy pod uwagę też te kwestie – dodał gość Programu 3 Polskiego Radia.

Trudno dostać się do lekarza pierwszego kontaktu

Wiceprezydent Warszawy, odpowiedzialny za zdrowie, zaapelował też o nielekceważenie pierwszych objawów zakażania koronawirusem. Według niego, do stołecznych szpitala trafia wiele osób, które zbagatelizowały te objawy.

Rabiej przyznał, że trudno dostać się do lekarza pierwszego kontaktu, a punkty, w których pobierane są wymazy do badania, pracują za krótko, niektóre po parę godzin dziennie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Rabiej (wiceprezydent Warszawy)
Data emisji: 15.10.2020
Godzina emisji: 8.45

mg/ml


Czytaj także

Wyższa kara dla "parkujących na gapę" w Warszawie. Opłata ma wzrosnąć pięciokrotnie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 12:17
Pięciokrotnie mają wrosnąć kary za brak biletu parkingowego w Warszawie. Radni dziś przegłosują propozycję. Będzie to pierwsza podwyżka od 17 lat. Jeśli decyzja radnych będzie pozytywna kara w wysokości 250 zł będzie obowiązywać od 1 września tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesunięcie inwestycji i podwyżki opłat. Trzaskowski o kosztach pandemii w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 13:42
Przesunięcie szeregu inwestycji w związku z ciężką sytuacją finansową zapowiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Poinformował też, że w dłuższej perspektywie możliwa jest podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej. Stolica zwiększy także opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezydent Warszawy zakażony koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 22:43
- Wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej jest zakażony koronawirusem - poinformowała w środę rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Jak dodała, wszyscy jego bliscy współpracownicy mieli wykonane testy; ich wynik jest negatywny.
rozwiń zwiń