Sasin o odroczeniu obrad Sejmu: opozycja powinna przewartościować swoje działanie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 09:31
– Rytualne walenie w rząd, rytualne przeszkadzanie za każdym razem, w każdej sprawie – to nie jest dobre – tak Jacek Sasin skomentował w Programie 3 Polskiego Radia wniosek szefa klubu Koalicji Obywatelskiej Cezarego Tomczyka o odroczenie obrad Sejmu do środy.
Jacek Sasin
Jacek SasinFoto: PR

O godz. 9 Sejm wznowił odroczone we wtorek obrady. Posłowie zajmą się m.in. projektem PiS ws. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19, a także wysłuchają informacji premiera na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.

Polish Deputy Health Minister Waldemar Kraska Polish Radio photo.jpg
"Profilaktyka i prewencja". Waldemar Kraska o szczepieniach przeciwko grypie

Zdaniem Jacka Sasina opozycja z premedytacją opóźnia przyjęcie ustawy, wykorzystując po raz kolejny wszelkie możliwości, by uderzyć w rząd. W "Salonie politycznym Trójki" podkreślił, że ma to "realny negatywny wpływ na walkę o zdrowie i życie Polaków". Zaznaczył przy tym, że w obecnej sytuacji – gdy postępuje wzrost liczny zakażeń w Polsce – trzeba działać jak najszybciej, a nie hamować prace rządu nad przyjmowaniem prawa, które ma pomóc w walce z koronawirusem.


Posłuchaj
13:44 2020_10_21 08_44_53_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Jacek Sasin: opozycja powinna przewartościować swoje działanie (Salon polityczny Trójki)

 

Projekt PiS zakłada wyłączenie odpowiedzialności karnej za działania lecznicze medyków, gdy są one podejmowane w celu zwalczania epidemii COVID-19. Ponadto osobom skierowanym do walki z koronawirusem przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 200 proc. (dotychczas było to 150 proc.) przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy.

Jacek Sasin zapewnił przy tym, że w rządzie nie jest dyskutowana ewentualność wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, co wiązałoby się z ograniczaniem części praw obywatelskich. Zaznaczył także, że władza nie chce, by w celu przeciwdziałania szerzeniu się pandemii ponownie "zamykać gospodarki".

– Lockdown wiosenny to było potężne, negatywne doświadczenie dla gospodarki – tłumaczył gość Programu 3 Polskiego Radia.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych)
Data emisji: 21.10.2020
Godzina emisji: 8.45

pp/ml

Czytaj także

"Jesteśmy w sytuacji, która wymaga wyrzeczeń". Publicyści o pandemii i jej skutkach

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 20:01
- Jako społeczeństwo musimy nauczyć się, że obecna sytuacja wymaga wyrzeczeń. Nie jest winien temu ten czy inny rząd, tylko sytuacja jest nadzwyczajna i będziemy w takiej jeszcze przez wiele lat - wskazywał podczas "Debaty Dnia" w Polskim Radiu 24 publicysta Miłosz Lodowski, który dyskutował z Adamem Bułą ("Polska The Times").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Michał Sutkowski: w piątek możemy spodziewać się kilkunastu tysięcy zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 21:40
- Dwie trzecie zakażeń zależą od nas. Zbieramy żniwo zachowań niewłaściwych - wskazywał w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń