Małgorzata Kidawa-Błońska: o projekcie prezydenta powinniśmy rozmawiać w Sejmie, a nie w KPRM

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 09:31
PiS powinno wyjść z poważną ofertą dla Polaków, by zeszli z ulic. Projekt prezydenta to za mało - powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu.
Małgorzata Kidawa-Błońska
Małgorzata Kidawa-BłońskaFoto: PR

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił opozycję do rozmów na temat kształtu prawa aborcyjnego. Zaproszenie wystosował na konferencji prasowej w piątek, na której mówił też o gotowości rządu do poparcia prezydenckiego projektu ustawy, dopuszczającej możliwość przerwania ciąży w przypadku wystąpienia tak zwanych wad letalnych.

- To, co teraz widzimy, to problem, który zrobiło Prawo i Sprawiedliwość. Miejscem, gdzie powinniśmy rozmawiać, jak tę sytuację rozwiązać, nie jest Kancelaria Premiera, ale Sejm. Jeżeli premier chce z nami rozmawiać, musi potraktować opozycję poważnie. Obie strony muszą się słuchać - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Posłuchaj
12:55 PR3_MPLS 2020_11_02-08-44-55.mp3 Małgorzata Kidawa-Błońska o projekcie prezydenta ws. aborcji (Salon polityczny Trójki)

Wicemarszałek Sejmu dodała, że "mieliśmy przez wiele lat obowiązujący kompromis, który naruszył Trybunał Konstytucyjny". - Prezydent chce to teraz naprawić jedną ustawą. Ja nie wiem, jak Andrzej Duda chce taką ustawę wprowadzić. Ona powinna być skonsultowana z ekspertami, a nie pisana przez polityków. Boję się, że prawo znowu zostanie napisane na kolanie i w efekcie nie będzie obowiązywało. Takiej ustawy nie przygotowuje się przez trzy-cztery dni. Nie mam do tego zaufania. Moim zdaniem PiS powinno wyjść z poważną ofertą dla Polaków, by zeszli z ulic. Projekt prezydenta to za mało. Ludzie nie nabiorą się już na kłamstewka i działania zastępcze - dodała Kidawa-Błońska.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Małgorzata Kidawa-Błońska (wicemarszałek Sejmu, KO)
Data emisji: 02.11.2020
Godzina emisji: 8.45

koz