Soloch o wyborach w USA: mamy sygnały, że główne linie w relacjach polsko-amerykańskich pozostaną niezmienne

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 09:00
– Prezydent Polski ma bardzo dobre relacje, również w wymiarze osobistym, z Donaldem Trumpem, ale pewne interesy polsko-amerykańskie są niezmienne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Paweł Soloch
Paweł SolochFoto: PR3

Paweł Soloch przekonywał w "Salonie politycznym Trójki" że obawy o to, że ewentualna zmiana na stanowisku prezydenta USA może doprowadzić do pogorszenia relacji tego kraju z Polską, nie są uzasadnione. We wtorek Amerykanie będą wybierać komu – Donaldowi Trumpowi czy Joe Bidenowi – powierzą na cztery lata stanowisko prezydenta.

USA wybory glosowanie pap 1200.jpg
Wybory prezydenckie w USA. Głos oddało już 100 milionów Amerykanów

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że chociaż prezydent Andrzej Duda posiada bardzo dobre relacje, także osobiste, z Donaldem Trumpem, to nawet jeśli nie zostanie on wybrany na drugą kadencję, nie oznacza to, że relacje obu państw pogorszą się.


Posłuchaj
13:44 _PR3_AAC 2020_11_03-08-45-24.mp3 Soloch o wyborach w USA: główne linie w relacjach polsko-amerykańskich pozostaną niezmienne (Salon polityczny Trójki)

– Mamy takie sygnały, że główne linie w relacjach polsko-amerykańskich pozostaną niezmienne, niezależnie od tego, kto będzie lokatorem Białego Domu – zaznaczył Paweł Soloch. Wśród nich wymienił kwestie związane m.in. z bezpieczeństwem.

​– W najbliższych dniach prezydent ratyfikuje umowę polsko-amerykańską dotyczącą zwiększenia obecności amerykańskiej w Polsce. Więc te sprawy się toczą i będą się toczyły – oceniał szef BBN.

W dalszej części rozmowy mówił on także o reakcji służb na zagrożenie terrorystyczne w Europie, a także o sytuacji związanej z protestami proaborcyjnymi.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Soloch (Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego)
Data emisji: 03.11.2020
Godzina emisji: 8.45

pp/kr

Czytaj także

Krzysztof Sobolewski: nie ma planów wprowadzenia stanu wyjątkowego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 09:25
– Nie ma planów wprowadzenia stanu wyjątkowego, wiązałby się on z mnóstwem ograniczeń, m.in. w sferze gospodarczej i społecznej – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Kidawa-Błońska: o projekcie prezydenta powinniśmy rozmawiać w Sejmie, a nie w KPRM

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 09:31
PiS powinno wyjść z poważną ofertą dla Polaków, by zeszli z ulic. Projekt prezydenta to za mało - powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przedstawiciel narodu" czy "dumny demokrata"? Dziś wybory prezydenckie w USA

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 05:13
Amerykanie wybierają dziś prezydenta. O najwyższe stanowisko w państwie walczą obecny prezydent, republikanin Donald Trump oraz były wiceprezydent, demokrata Joe Biden. Wybory budzą ogromne emocje, zapowiada się rekordowa frekwencja.
rozwiń zwiń