Paweł Mucha: jestem zasmucony działaniami opozycji wbrew polskim interesom

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 09:55
– Prezydent Andrzej Duda wspiera stanowisko rządu w sprawie unijnego budżetu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta.
Minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha
Minister w Kancelarii Prezydenta Paweł MuchaFoto: PR

Minister w Kancelarii Prezydenta mówił w radiowej Trójce o zawetowaniu budżetu UE w związku z mechanizmami powiązania funduszy z praworządnością.


Posłuchaj
13:05 PR3_SP3_2020_11_17-08-45-30_for_media.mp3 Paweł Mucha: jestem zasmucony działaniami opozycji wbrew polskim interesom (Salon polityczny Trójki)

 

– Pan prezydent popiera działania polskiego rządu w tej sprawie, popiera ambitny budżet unijny, ale wskazuje, że nie może być miejsca na dowolność i arbitralne, czy polityczne umotywowane decyzje, które mogłyby skutkować zagrożeniem środków dla Polski – powiedział Paweł Mucha.

1200.jpg
Wiceszef MSZ: polski rząd jest gotowy na dalsze rozmowy w sprawie budżetu UE

Wczoraj Polska i Węgry nie zgodziły się na pakiet budżetowy wspólnoty z powodu zaproponowanego mechanizmu praworządności.

Działania opozycji

– Jestem zasmucony, jak słucham polityków opozycji, którzy zastanawiają się, w jaki sposób doradzać wbrew polskim interesom, albo wbrew stanowisku reprezentowanemu przez polski rząd – stwierdził polityk.

– Zupełnie nieracjonalne jest założenie, że godzimy się na rozporządzenie, które zakłada w swojej treści absolutnie uznaniową możliwość decydowania, z powołaniem na dowolne okoliczności polityczne, o tym, czy środki UE będą wypłacane, czy nie – dodał.

Paweł Mucha, dodał, że liczy na kompromis w tej sprawie. – Trzeba osiągnąć efekt, który musi polegać na tym, że stoimy na gruncie prawodawstwa europejskiego, natomiast nie ma tego mechanizmu warunkowości w takim ujęciu, w jakim on jest dzisiaj w projekcie rozporządzenia – zaznaczył.

piotr muller 1200 free.jpg
Powiązanie funduszy z "praworządnością". Müller: Polska otwarta na rozwiązania zgodne z traktatami UE

Dziś na temat budżetu mają rozmawiać unijni ministrowie do spraw europejskich. Polska i Węgry, poparte przez Słowenię, chcą, by ta sprawa została omówiona także na czwartkowym wideoszczycie krajów członkowskich, który początkowo miał być poświęcony walce z pandemią.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Mucha (KPRP)
Data emisji: 17.11.2020
Godzina emisji: 08.45

pg/kr

Czytaj także

"To nie są pieniądze dla celebrytów, wątpliwe przypadki wyjaśnimy". Piotr Gliński o Funduszu Wsparcia Kultury

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 09:25
– Apeluję o uczciwość debaty. To nie są pieniądze dla celebrytów, ale dla firm, które zatrudniają ludzi – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, odnosząc się do kontrowersji ws. Funduszu Wsparcia Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: polski rząd jest gotowy na dalsze rozmowy w sprawie budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 19:20
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział Polskiemu Radiu, że rząd jest gotowy na dalsze rozmowy w sprawie unijnego budżetu. Polska i Węgry nie zgodziły się na pakiet zawierający budżet Unii Europejskiej na najbliższe siedem lat oraz fundusz na odbudowę po pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 46 proc. Polaków przeciwko wiązaniu unijnego budżetu z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 08:14
Nieco ponad 46 proc. Polaków uważa, że Polska powinna sprzeciwić się mechanizmowi "pieniądze za praworządność", który przewiduje blokowanie wypłat unijnych środków za łamanie zasad praworządności - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń