Michał Woś ws. budżetu UE: to kwestia absolutnie fundamentalna dla suwerenności Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 09:09
– Trzeba przeciąć ten proces ciągłego rozszerzania kompetencji unijnych – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.
Michał Woś
Michał WośFoto: PR

Premierzy Polski i Węgier zaproponowali ułatwienie szybkiego przyjęcia pakietu finansowego Unii Europejskiej poprzez ustanowienie dwutorowego procesu. Mateusz Morawiecki i Viktor Orban podczas rozmów w Budapeszcie podpisali wspólną deklarację w sprawie unijnych negocjacji budżetowych. Polska i Węgry są przeciwne projektowi budżetu, który wiąże wypłaty środków z oceną stanu praworządności.

Zbigniew Rau free twitter 1200.jpg
"Chodzi o sprawy dużo ważniejsze niż środki finansowe". Szef MSZ o mechanizmie praworządności

Michał Woś uważa, że stawiając w tej sprawie weto, premier Mateusz Morawiecki twardo bronił polskich interesów. Jak mówił, to stanowisko całej Zjednoczonej Prawicy, a nie tylko Solidarnej Polski.

– Uważamy, że to kwestia absolutnie fundamentalna dla suwerenności Polski, jedna z kwestii historycznych. Trzeba przeciąć ten proces ciągłego rozszerzania kompetencji unijnych, takich, które nie były przewidziane w traktatach – podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

 

Posłuchaj
13:19 2020_11_27 08_44_43_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Michał Woś: trzeba przeciąć proces ciągłego rozszerzania kompetencji unijnych (Salon Polityczny Trójki)

  

Czytaj także:

– Ufamy naszym przyjaciołom z Węgier, którzy dobrze rozumieją, co się teraz w UE dzieje. Jesteśmy za prawem, za praworządnością, ale w konkretnych warunkach, także prawnych – stwierdził gość Trójki.

Dodał, że sformułowanie "weto albo śmierć" jest "niezbyt fortunnym stawianiem sprawy w ramach rozmów negocjacyjnych".

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
ProwadziBeata Michniewicz
Gość: Michał Woś (wiceminister sprawiedliwości, Solidarna Polska)
Data emisji: 27.11.2020
Godzina emisji: 8.45

rm/kr

mr

Czytaj także

"Nie pozwolimy naruszać traktatów unijnych". Terlecki o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 09:56
- Takiej dyskusji nie ma, nikt poważnie nie rozważa opuszczenia przez Polskę Unii - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Ryszard Terlecki, komentując wywołane sporem o powiązanie funduszy UE z praworządnością głosy mówiące o "polexicie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie może być tak, że służby nie wpuszczają marszałka do pracy". Gawkowski o incydencie dot. Czarzastego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 09:32
- Nie może być tak, że polskie służby zabraniają marszałkowi Sejmu, jednemu z najważniejszych osób w państwie, wejść do swojej pracy, miejsca gdzie się prawo uchwala - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto najwięcej zyskuje w UE? Saryusz-Wolski pokazuje wykresy i obala mit opozycji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 15:11
– Najwięcej na członkostwie w UE zyskują najbogatsi – mówi Jacek Saryusz-Wolski portalowi tvp.info. Europoseł na poparcie swoich słów przedstawia też dane Komisji Europejskiej i wyjaśnia, że Polska wcale nie jest największym beneficjentem w UE.
rozwiń zwiń