"Różnice okazały się fundamentalne". Władysław Kosiniak-Kamysz o rozpadzie Koalicji Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 09:40
– Różnice w podejściu do UE okazały się fundamentalne. My, jako PSL, jesteśmy za pogłębioną integracją europejską i przyjęciem budżetu. W bardzo ważnym głosowaniu rozjechaliśmy się – inaczej zagłosowali posłowie Kukiz'15, inaczej politycy PSL-u – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-KamyszFoto: PR3
1200 (1).jpg
Koniec koalicji Kukiza z PSL. Jest decyzja Rady Naczelnej ludowców

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia, podkreślił, że "racji stanu nie zapisuje się w umowie koalicyjnej". – Wydawało nam się naturalne, że chcemy silnej Polski w Europie. Pan Kukiz zrównywał Unię Europejską ze Związkiem Radzieckim. To jest zupełnie inny świat – stwierdził lider PSL.

Czytaj także:

– Różnice w podejściu do Unii Europejskiej okazały się fundamentalne. My, jako PSL, jesteśmy za pogłębioną integracją europejską i przyjęciem budżetu. W bardzo ważnym głosowaniu rozjechaliśmy się  inaczej zagłosowali posłowie Kukiz'15, inaczej politycy PSL-u  mówił.

Posłuchaj
13:29 2020_12_02 08_45_18_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Władysław Kosiniak-Kamysz: jako PSL, jesteśmy za pogłębioną integracją europejską i przyjęciem budżetu (Salon polityczny Trójki/Trójka)
Paweł Kukiz 1200 PAP.jpg
Poseł PiS: Paweł Kukiz rozumie walkę o suwerenność Polski w Unii Europejskiej

– Chcemy wpisać do konstytucji członkostwo Polski w UE. Chcemy, aby integracja europejska była coraz silniejsza. Głosowanie za wetem to rozbijanie Unii Europejskiej i narażanie polskich przedsiębiorców na brak środków  argumentował.

Polityk stwierdził ponadto, że najważniejszym zadaniem jest utrzymanie podmiotowości formacji, na czele której stoi.  Trzeba dalej budować Koalicję Polską – zaznaczył.

***

W ubiegłym tygodniu Rada Naczelna PSL zdecydowała o zakończeniu współpracy z ugrupowaniem Pawła Kukiza w ramach Koalicji Polskiej. W konsekwencji z nazwy klubu usunięto Kukiz'15. Obecnie klub nazywa się Koalicja Polska  PSL, UED, Konserwatyści.

Powodem miały być głosowania, w których członkowie Kukiz'15 poparli uchwałę PiS wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE.

Piątka posłów Kukiz'15, czyli Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Tyszka, Paweł Szramka i Stanisław Żuk mają stworzyć własne koło Kukiz'15, a Agnieszka Ścigaj ma zostać posłem niezrzeszonym.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (prezes PSL)
Data emisji: 02.12.2020
Godzina emisji: 09.45

PR3/PAP
pb

Czytaj także

"W kwestii przynależności do Unii nie możemy mówić różnym głosem". Poseł PSL o przyczynach rozpadu Koalicji Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 16:23
- Politycy Kukiz'15 wiedzieli, że dla nas bardzo ważna jest kwestia przynależności do Unii Europejskiej. Nie może być tak, że w tych kwestiach mówimy różnym głosem - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PSL Dariusz Kurzawa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hołownia: nie będzie koalicji z PSL, ale jesteśmy gotowi do współpracy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 21:44
- Nie będzie żadnej koalicji, zawierania jakichś sojuszy - powiedział lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia, pytany o potencjalną współpracę z PSL. Wyraził jednocześnie gotowość do współpracy we "wspólnych tematach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyborcy zauważą, że Kukiz'15 nie dało się zastraszyć". Sachajko o rozpadzie Koalicji Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 16:25
- Jesteśmy katolikami i liczymy na to, że ludzie są dobrzy i się zmieniają. W przypadku PSL tak się nie stało. Mamy pretensje bardziej do siebie, że daliśmy się oszukać, ale wyborcy zauważą to, że Paweł Kukiz i politycy z nim związani nie dali się zastraszyć i nie dali się kupić - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15.
rozwiń zwiń