Ziobro: musimy twardo bić się o nasze racje. Prawo stoi za nami, traktaty stoją za nami

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 09:45
– Jest realizowana bezwzględna polityka niemiecka, która uderza w podstawowe polskie interesy. Nie możemy na to pozwolić – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Zbigniew Ziobro o trudnych negocjacjach ws. unijnego budżetu.
Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro.Foto: PR3

W Unii Europejskiej trwają negocjacje nad budżetem na lata 2021-2027. Polska i Węgry nie zgadzają się na powiązanie wypłat unijnych środków z tak zwanym mechanizmem praworządności. Na 10 i 11 grudnia zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, na którym unijni przywódcy mają między innymi kontynuować negocjacje w tej sprawie.  


Posłuchaj
13:50 2020_12_07 08_45_45_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Zbigniew Ziobro: jest realizowana bezwzględna polityka niemiecka, która uderza w podstawowe polskie interesy (Salon polityczny Trójki)

 

– Pan premier może liczyć na 100-procentowe poparcie Solidarnej Polski, realizując założenia zgodne z polskim interesem, realizując program stanowczego sprzeciwu wobec próby złamania traktatów i narzucenia Polsce rozwiązań, które uderzają w nasze żywotne interesy – zapewnił Zbigniew Ziobro. Jak mówił "w przypadku niewycofania rozwiązań, które są pogwałceniem zapisów traktatowych UE, premier będzie odwoływał się do weta". 

twitter morawiecki 663 premier free morawiecki free.jpg
Premier: weto jest potrzebne jako sprzeciw wobec mechanizmów arbitralnego zabierania pieniędzy

Gość "Salonu politycznego Trójki" ocenił, że negocjowanie odpowiedniej interpretacji przepisów dot. praworządności nie jest zgodne z polskim interesem. – Takie deklaracje nic nie znaczą w praktyce działania organów UE – wyjaśnił.

Czytaj więcej:

Odnosząc się do działania prezydencji niemieckiej w UE, Zbigniew Ziobro zauważył, że "wychodzi znana z historii duża pewność siebie polityków niemieckich w realizacji własnych interesów, też kosztem innych państw, też i Polski".

Piotr Wawrzyk 1200.JPG
"Kryteria o charakterze politycznym, a nie merytorycznym". Piotr Wawrzyk o powiązaniu praworządności z budżetem UE

– W sposób oczywisty proponowane przez niemiecką prezydencję rozwiązania są łamaniem prawa, złamaniem elementarnej kultury współpracy między państwami – takie agresywne narzucanie innym swoich interesów wbrew prawu i wbrew regułom, na które wszyscy się umówiliśmy, też Niemcy - powiedział.

– Nie ma innej drogi, musimy twardo bić się o nasze racje, interesy. Prawo stoi za nami, traktaty stoją za nami – podsumował polskie stanowisko ws. unijnego budżetu.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny)
Data emisji: 07.12.2020
Godzina emisji: 08.45

fc

Czytaj także

Negocjacje ws. budżetu UE. Wiceszef MSZ: Trzaskowski i opozycja usiłują osłabić mandat rządu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 05:44
- Przedstawiciele opozycji, w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, nie przegapią żadnej okazji, by wykorzystać sytuację dot. budżetu UE do wewnętrznej gry skierowanej przeciwko polskiemu rządowi; usiłują oni osłabić jego mandat - mówi portalowi wPolityce.pl wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
rozwiń zwiń