Kierwiński: premier kieruje się własnym interesem, a nie interesem Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 09:00
Marcin Kierwiński (PO) pytany w Programie 3 Polskiego Radia o opinie ekspertów, wskazujące na bezprawność mechanizmu praworządności, odpowiedział, że "opinie z 2018 r. dotyczą zupełnie innego mechanizmu niż został teraz zaproponowany".
Marcin Kierwiński
Marcin KierwińskiFoto: Trójka

W Unii Europejskiej trwają negocjacje nad budżetem na lata 2021-2027. Polska i Węgry nie zgadzają się na powiązanie wypłat unijnych środków z tak zwanym mechanizmem praworządności. Na 10 i 11 grudnia zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, na którym unijni przywódcy mają między innymi kontynuować negocjacje w tej sprawie.  

 

Posłuchaj
13:41 2020_12_08 08_44_53_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Marcin Kierwiński: retoryka wzywająca do wetowania budżetu UE pachnie zdradą narodową (Salon polityczny Trójki)

 

– Przypomnę, że w lipcu na ten mechanizm zgodził się premier Mateusz Morawiecki. Wtedy, gdy wracał do Polski, mówił, że osiągnął wielki sukces w negocjacjach europejskich – powiedział Marcin Kierwiński. Dodał, że podobne stanowisko prezentował Jarosław Kaczyński.

Zbigniew Ziobro 1200 F PR3.jpg
Ziobro: musimy twardo bić się o nasze racje. Prawo stoi za nami, traktaty stoją za nami

Zdaniem Kierwińskiego dziś, choć sytuacja się nie zmieniła, dziś retoryka jest inna ze względu na wewnętrzny konflikt w obozie Zjednoczonej Prawicy. Jak wskazał, Zbigniew Ziobro "chce wyrzucić z siedzenia" Mateusza Morawieckiego i premier "zmuszony jest do połknięcia własnego języka i kierowania się własnym interesem, a nie interesem Polski". –Retoryka wzywająca do wetowania budżetu, budżetu, który ma dać Polakom ogromne pieniądze, to jest retoryka, która pachnie zdradą narodową – stwierdził gość Trójki.

Czytaj więcej:

Pytany o opinie ekspertów, wskazujące na bezprawność mechanizmu praworządności, polityk PO odpowiedział, że "opinie z 2018 r. dotyczą zupełnie innego mechanizmu niż został teraz zaproponowany".  Powoływanie się przez polityków PiS na to, co było i zostało skorygowane na etapie negocjacji jest wielkim nadużyciem  ocenił.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 08.12.2020
Godzina emisji: 08.45

Czytaj także

Spór o budżet UE. Prof. Ryba: trwa wojna nerwów i próba destabilizowania przeciwnika

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 13:44
- Wszystkie wypowiedzi ludzi z zagranicy i naszych, przez niektórych zwanych, targowiczan są przygotowaniem artyleryjskim przed ostateczną bitwą i rozstrzygnięciem - ocenił prof. Mieczysław Ryba z KUL. Zaznaczył, że mamy do czynienia z prężeniem muskułów przed grudniowym szczytem Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: traktaty szanują i chronią suwerenność, natomiast nowy mechanizm stanowi jej pogwałcenie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 06:58
"Unia powinna dążyć do solidarności w różnorodności" - pisze Mateusz Morawiecki w autorskim tekście, który w poniedziałek wieczorem ukazał się w niemieckim dzienniku "Handelsblatt", poświęconym tematyce ekonomicznej. Premier przed szczytem UE wyjaśnia w nim stanowisko Polski w sporze budżetowym.
rozwiń zwiń