Szczyt Rady Europejskiej. Schreiber: zachowujemy pewne możliwości, gdyby konkluzje miały być łamane

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 09:18
– Konkluzje po szczycie Rady Europejskiej mają olbrzymie znaczenie, także polityczne. Muszą podpisać się pod nimi szefowie wszystkich państw Unii Europejskiej. Takie konkluzje muszą także być przyjęte przez Komisję Europejską i Radę UE. Jeśli tak by nie było, Polska zachowywałaby swoiste weto – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Łukasz Schreiber
Łukasz SchreiberFoto: PR

Rozmowa dotyczyła szczytu Rady Europejskiej, podczas którego rozpocznie się ponowna debata na temat budżetu Unii Europejskiej. – Pytanie, jak to w miarę dobre porozumienie, które wypracowaliśmy, spotka się z przyjęciem na Radzie Unii Europejskiej. To pokazuje, że zawodzenie opozycji o wyjściu Polski z UE jest kompletną bajką i nonsensem. Walczymy po prostu o swoje interesy. Państwa UE i prezydencja niemiecka chcą przyjąć budżet, ale też chcą przyjąć Fundusz Odbudowy i chcą porozumienia – zwrócił uwagę Łukasz Schreiber.

print jabłoński PR 1 1200.jpg
Wiceszef MSZ: dziś Rada Europejska będzie doprecyzowywać, jak należy interpretować zapisy o praworządności

– Konkluzje mają olbrzymie znaczenie, także polityczne. Muszą podpisać się pod nimi szefowie wszystkich państw UE. Takie konkluzje muszą także być przyjęte przez Komisję Europejską i Radę UE. Jeśli tak by nie było, Polska zachowywałaby swoiste weto. Dodatkowo zapomina się, że gdyby rozporządzenie zostało dziś wycofane, może być ponownie podjęte większością kwalifikowaną – dodał.

Czytaj także:

– Zachowujemy pewne możliwości, gdyby konkluzje miały być łamane i doszło do próby wypaczenia. Powinniśmy zrozumieć, że lepszą sytuacją będzie jednoczesne przyjęcie rozporządzenia i konkluzji do niego niż np. nagłe wycofanie rozporządzenia i wprowadzenie innego tylnymi drzwiami. Taka sytuacja postawiłaby UE przed widmem potężnego kryzysu – wyjaśnił rozmówca.


Posłuchaj
13:10 2020_12_10 08_46_30_40_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Łukasz Schreiber: "zawodzenie opozycji o wyjściu Polski z UE jest kompletną bajką i nonsensem" (Salon Polityczny Trójki)

 

W audycji również o wotum nieufności opozycji dla Jarosława Kaczyńskiego.

***

Tytuł audycji: Salon Polityczny Trójki
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Łukasz Schreiber (KPRM)
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 08.46

pkr/kr

Czytaj także

Szczyt UE. Dr hab. Zajączkowski: obie strony będą negocjować bardzo mocno

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 18:50
Przywódcy państw członkowskich będą dyskutować na temat nowego budżetu Unii Europejskiej oraz funduszu odbudowy po pandemii. Czy podczas zbliżającego się szczytu zostanie w tej sprawie wypracowany kompromis? - Jeżeli miałoby dojść do przełamania impasu, decydujące godziny będą miały miejsce nie w czwartek, tylko w piątek - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Viktor Orban w Warszawie: jesteśmy blisko porozumienia, które będzie dobre dla Polski i Węgier

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 20:17
- Polska i Węgry mają naprawdę bardzo dużą szansę, żeby osiągnąć cel, który sobie ustanowiły - powiedział na antenie TVP Info premier Węgier Viktor Orban. - Jesteśmy naprawdę bardzo blisko porozumienia - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: podpisując traktaty europejskie, nie godziliśmy się na oddawanie części naszej suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 09:15
– Dopóki będą spełnione warunki brzegowe dla Polski, możemy rozmawiać. Nie możemy się godzić na oddawanie części suwerenności Polski. Nie godziliśmy się na to, podpisując traktaty europejskie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister infrastruktury Marcin Horała. 
rozwiń zwiń