Artur Soboń: środowisko górnicze rozumie rynek i potrzebę transformacji górnictwa

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 09:00
– Rząd dąży do tego, aby całe środowisko górnicze podpisało umowę dotyczącą restrukturyzacji branży – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa.
Artur Soboń
Artur SobońFoto: gov.pl

Gość radiowej Trójki był pytany o plan stopniowego wygaszania kopalń do 2049 r. i możliwy w związku z tym niepokój lub nawet wzburzenie górników. – Niepokój pewnie jest, ale wzburzenia nie ma, dlatego, że do tej zmiany przygotowujemy się wspólnie, w sposób, który pozwoli, aby ten proces był sprawiedliwy, uzgodniony społecznie, aby był rozłożony w czasie i uwzględniał oczekiwania pracowników i był wsparty systemem pomocy społecznej – mówił wiceminister.


Posłuchaj
13:17 _PR3_SP3_2020_12_16-08-44-48_for_media.mp3 Artur Soboń: środowisko górnicze rozumie rynek i potrzebę transformacji górnictwa (Salon polityczny Trójki)

– Pracowaliśmy w zespołach w poszczególnych spółkach górniczych, pracowały zespoły ekspertów w zakresie czystych technologii węglowych i pomocy publicznej, przygotowujemy dokumenty do notyfikacji, cały czas pracujemy wspólnie, to najlepsza odpowiedź na niepokój – wyjaśnił Artur Soboń. Dodał, że środowisko górnicze rozumie rynek i potrzebę transformacji górnictwa.

energia odnawialna1200.jpg
Eksperci: inwestycje w zielone technologie i ekologiczne górnictwo będą ważnym elementem odbudowy gospodarki

Gość audycji podkreślił, że wczoraj środowisku górniczemu przedstawiono rezultat prac i spotkań zespołów, który stanowi projekt umowy ws. restrukturyzacji górnictwa. – Podczas wczorajszych rozmów z górnikami ustalono, że umowa ma być podpisana w lutym. Dziś kolejne rozmowy z pozostałą częścią środowiska – mówił Artur Soboń.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce". 

W porozumieniu podpisanym pod koniec września stwierdzono, że ostatnia kopalnia węgla kamiennego na Śląsku ma zakończyć działalność w 2049 roku. Jak mówił Artur Soboń, najbliższe dwa miesiące mają być przeznaczone na konsultację tego projektu. Zgodnie z uzgodnionym wczoraj planem, w marcu przyszłego roku umowa społeczna ma być gotowa do notyfikacji w Komisji Europejskiej.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych, Pełnomocnik Rządu do Spraw Instrumentów Finansowania Rozwoju Gospodarczego Państwa)
Data emisji: 16.12.2020
Godzina emisji: 8.44

pg/IAR/kr

Czytaj także

Rząd zaczyna rozmowy z górnikami. Artur Soboń: umowa w połowie grudnia

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 13:20
Rząd chce, aby do połowy grudnia powstała umowa dotycząca restrukturyzacji górnictwa. Mówił o tym wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń przed rozpoczęciem rozmów, dotyczących transformacji Polskiej Grupy Górniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soboń: wkrótce zaczynamy rozmowy z Brukselą o wsparciu dla górnictwa

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 08:12
Wiele wskazuje na to, że wsparcie dla górnictwa odbędzie się na drodze decyzji indywidualnej, w oparciu o traktaty - mówi w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych oraz pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń: transformacja górnictwa będzie sprawiedliwa i oparta na dialogu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 07:50
- W kopalniach w Polsce pracuje ok. 80 tysięcy pracowników. To ogromna część polskiej gospodarki, która w istotny sposób wpływa na polski produkt krajowy brutto - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
rozwiń zwiń