Szymon Hołownia o szczepieniach na COVID-19: sam się zaszczepię, prawdopodobnie zrobi to cała moja rodzina

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 09:35
– Polskie prawo, ustawa zakaźna, bardzo wyraźnie mówi o tym, że istnieje pojęcie kwarantanna w odniesieniu do osoby, która powinna zostać odizolowana z przyczyn epidemiologicznych – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Szymon Hołownia, były kandydat na prezydenta i lider ruchu Polska 2050. 
Szymon Hołownia
Szymon HołowniaFoto: PR

– Nie istnieje coś takiego jak "narodowa kwarantanna”, nie ma takiego pojęcia w polskim prawie – powiedział w radiowej Trójce Szymon Hołownia. Zapytany o narodowy lockdown odpowiedział: dlaczego wszystko musi być u nas "narodowe", lockdown też nie występuje w polskim prawie.

gaLERIA handlowa nieczynna EN 1200 .jpg
Kwarantanna narodowa. Sprawdź, z jakimi ograniczeniami to się wiąże

– Występuje w prawie stan klęski żywiołowej, który jest precyzyjnie opisany i na podstawie którego można wprowadzać choćby takie ograniczenia, jakie teraz chce rząd wprowadzić – zaznaczył lider Polski 2050.


Posłuchaj
13:20 2020_12_18 08_45_01_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Szymon Hołownia: nie istnieje coś takiego jak "narodowa kwarantanna”, nie ma takiego pojęcia w polskim prawie (Salon polityczny Trójki)

 

Bezprawne ograniczenia

Gość audycji podkreślił, że wprowadzane ograniczenia "są bezprawne". – Natomiast będę stosował się do tych ograniczeń, z tego powodu, że jestem przekonany, iż powinniśmy stosować się do nich w tym trudnym czasie, z powodu odpowiedzialności obywatelskiej, która na nas ciąży – wyjaśnił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Natomiast będą ludzie, którzy nie będą stosowali się do tych ograniczeń, pójdą do sądów i w tych sądach wygrają i będziemy mieli jeszcze trudniejszą sytuację w wymiarze sprawiedliwości, niż mamy do tej pory – mówił polityk.

Zapytany o kwestię szczepień Szymon Hołownia stwierdził, że sam się zaszczepi. – Prawdopodobnie zrobi to cała moja rodzina, jest wielu ludzi, którzy na tę szczepionkę czekają, ja też czekam – zaznaczył. – Dziś wyzwaniem, przed którym stoi państwo, jest skutecznie umożliwić zaszczepienie się 40 czy 50 proc. obywateli, którzy w tej chwili deklarują chęć i gotowość szczepienia. Widzimy, jak szły szczepienia na grypę, jak to jest chaotycznie zarządzane - dodał.

Szczepienie "w naszym interesie"

– Na pewno powiem, co ja zrobię, ale też szanuję obawy niektórych z naszych wyborców, i generalnie Polaków, którzy nie są przekonani. Muszą się przekonać, to jest w naszym interesie, żebyśmy się na tego koronawirusa zaszczepili – powiedział, dodając: "nie można natomiast podchodzić do ludzi paternalistycznie, nie można ich tłuc po głowach, trzeba ich zachęcać, przekonywać, pokazywać, a najlepiej zrobić to na swoim przykładzie".

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Szymon Hołownia (Polska 2050
Data emisji: 18.12.2020
Godzina emisji: 8.45

pg/pr

Czytaj także

Müller: niezwłocznie po tym, gdy dotrą do nas pierwsze dostawy, będziemy gotowi, by rozpocząć szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 09:30
– To najlepszy sposób na zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa – mówił w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Masowe zaszczepienie społeczeństw". Jarosław Sellin o sposobie na pokonanie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 10:35
– Masowy stan pandemii, który trwa od dłuższego czasu na całym świecie, możemy zakończyć tylko i wyłączenie poprzez masowe zaszczepienie społeczeństw – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (wiceminister kultury, PiS). Gośćmi audycji byli również prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), prof. Paweł Kowal (KO), prof. Maciej Gdula (Lewica) oraz Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści).
rozwiń zwiń