Walka o życie Polaka w angielskim szpitalu. Wójcik: robimy wszystko, żeby pomóc temu człowiekowi

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 09:45
– Robimy wszystko, żeby pomóc temu człowiekowi, ale pamiętajmy, że to jest inny kraj, inna jurysdykcja – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister w kancelarii premiera Michał Wójcik, komentując sprawę Polaka w Wielkiej Brytanii, którego szpital chce odłączyć od aparatury podtrzymującej życie. 
Michał Wójcik
Michał WójcikFoto: PAP/Marcin Obara

Mężczyzna w średnim wieku (jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny), który od kilkunastu lat mieszka w Anglii, 6 listopada 2020 r. doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. Szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

Posłuchaj
13:24 _PR3_AAC 2021_01_19-08-45-22_for_media.mp3 Michał Wójcik: robimy wszystko, żeby pomóc temu człowiekowi, ale pamiętajmy, że to jest inny kraj, inna jurysdykcja ("Salon polityczny Trójki") 

– Sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, niż jest to w mediach podawane – zauważył Wójcik. 

szpital anglia opieka free shut 1200 .jpg
Sądowa walka o życie Polaka w angielskim szpitalu. Konsul RP bez dostępu do chorego

Podczas rozmowy minister podkreślił zaangażowanie rządu w tę kwestię. - Minister sprawiedliwości zna tę sprawę, ale także pan minister Rau, który zaangażował się osobiście, i ministerstwo zdrowia, które dało – z tego co wiem – do dyspozycji rzeczy, żeby można było tego człowieka przetransportować do Polski – powiedział Wójcik. – Sprawa jest bardzo delikatna, to są decyzje sądów brytyjskich – dodał. 


Polskie Radio/Salon Polityczny Trójki - Michał Wójcik

– Jeżeli ktoś mówi dziś w przestrzeni medialnej, że rząd nie działał, to ja chcę powiedzieć, że jakby pokazać agendę tych działań, to ten ktoś by się bardzo zdziwił – wskazał minister. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Michał Wójcik (minister w kancelarii premiera)
Data emisji: 19.01.2021
Godzina emisji: 8.45

kb/gs

Czytaj także

Brytyjczycy odmówili leczenia Polaka w śpiączce. Szef MSZ: niezrozumiała decyzja władz i lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 11:47
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau określił "niezrozumiałym" stanowisko brytyjskich władz i lekarzy w sprawie umierającego Polaka. Strona brytyjska odmówiła prośbie polskich władz o zgodę na przewiezienie naszego rodaka do Polski, by tu podjąć próbę jego leczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Środowiska twórcze reagują. Apel ws. Polaka czwarty raz odłączonego od aparatury w brytyjskim szpitalu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 06:40
Przedstawiciele środowisk twórczych, naukowych i mediów w Polsce zaapelowali o przekazanie do kraju przebywającego w Wlk. Brytanii mężczyzny z Polski, który przebywa w śpiączce. Aparatura podtrzymująca jego życie została w zeszłym tygodniu odłączona po raz czwarty. "Sąd brytyjski i przedstawiciele służby zdrowia uznały, że nie warto pozostawić go przy życiu. My w Polsce będziemy próbowali go ratować" - czytamy.
rozwiń zwiń