"Klimat spotkań będzie na początku trochę inny". Waszczykowski o współpracy USA z Polską

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 09:34
– Opozycyjne myślenie, że Biden pojawi się w Polsce, zdelegitymizuje rząd i prezydenta, a kogoś ze Strajku Kobiet namaści na przyszłego władcę Polski, jest dziecinne – mówił w Programie 3 Polskiego Radia eurodeputowany PiS i były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
Europoseł PiS Witold Waszczykowski
Europoseł PiS Witold WaszczykowskiFoto: PAP/OLIVIER HOSLET

prezydent USA Joe Biden zaprzysiężenie Jill Biden pap 1200.jpg
Krzysztof Szczerski: filary współpracy między Polską a USA są ponadpartyjne

Witold Waszczykowski stwierdził, że cieszy się, iż ten okres przejściowy, który destabilizował USA, być może się już zakończy.  Oczekuję, że nowa administracja szybko przejmie władzę i będzie można zacząć z nią współpracować  stwierdził europoseł PiS.

Były minister spraw zagranicznych podkreślił, że "klimat spotkań będzie na początku trochę inny".  Prezydent Joe Biden ma inny charakter niż prezydent Donald Trump, ale myśmy zawierali programy współpracy nie z gospodarzem urzędującym w Białym Domu, ale z państwem amerykańskim  przypomniał.

  

Posłuchaj
14:04 2021_01_21 08_45_00_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Witold Waszczykowski: klimat spotkań będzie na początku trochę inny (Salon polityczny Trójki)

 

Wspólne przedsięwzięcia

Polityk podkreślił ponadto, że ze Stanami Zjednoczonymi łączy nas bardzo wiele programów wartych wiele miliardów dolarów. Ma to też znaczenie, jak podkreślił, dla USA.  Są to programy zbrojeniowe, energetyczne, gazowe, w niedalekiej przyszłości mogą to być programy w dziedzinie energii nuklearnej. Układy, które nas łączą, są geopolityczne. To wspólne spojrzenie na Rosję, na naszą część Europy, na Trójmorze  wyliczał.

Zapytany o przyszłe relacje z USA, gość Trójki stwierdził, że "być może na początku jakieś fochy administracji amerykańskiej się pokażą".  Mieliśmy przykład za czasów prezydenta Obamy: jakaś kąśliwa uwaga, np. w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Jako minister spraw zagranicznych, jak podróżowałem do USA za czasów Obamy, to spotykałem się z różnymi pytaniami, prośbami o wyjaśnienie  mówił.

Salon Polityczny Trójki - Witold Waszczykowski/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Witold Waszczykowski (eurodeputowany PiS i były minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 21.01.2021
Godzina emisji: 8.45

pkur/kr

Czytaj także

"W kwestii Chin będzie kontynuował linię Trumpa". Bielan o polityce zagranicznej Bidena

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 09:00
– Powinien być jeszcze bardziej asertywny – tak przynajmniej wynika z deklaracji jego i jego sztabowców – wobec Rosji. No i tutaj rola Polski będzie olbrzymia, kluczowa – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Bielan, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, komentując deklarowane podejście nowej administracji USA do problematyki rosyjskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanista o prezydenturze Joe Bidena: będzie zupełnie inna niż Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 19:22
Mateusz Piotrowski z PISM przewiduje, że przywództwo Joe Bidena będzie zupełnie inne niż to, które prezentował Donald Trump. I nie chodzi tylko o symbolikę. - Trump kierował się hasłem "America first" (przede wszystkim Ameryka), co było popularne w Stanach Zjednoczonych, ale w wymiarze międzynarodowym szkodziło wizerunkowo USA - zauważa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny nałożyły sankcje na b. współpracowników Trumpa. Zdecydowana reakcja administracji Bidena

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 05:30
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) administracji Joe Bidena określiła nałożenie sankcji przez Chiny na 28 osób z administracji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, jako "cyniczne i bezproduktywne" i wezwała sympatyków obu partii w USA do ich potępienia.
rozwiń zwiń