Biedroń: mamy jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 09:15
– Polska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw na świecie dotyczących aborcji. Oburzające jest to, że to mężczyźni decydują o losie kobiet – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Robert Biedroń, eurodeputowany, prezes partii Wiosna.
Robert Biedroń
Robert BiedrońFoto: PR
1200_TK_Forum.png
Uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji. Zobacz treść dokumentu

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. 

Zdaniem Roberta Biedronia "w momencie, gdy ludzie masowo tracą pracę i boją się o los swojej rodziny, politycy PiS zajmują się ograniczaniem prawa kobiet do decydowania o swoim życiu i zdrowiu". – Jeżeli prezes TK wydaje taki wyrok na kobiety, to musi się liczyć z konsekwencjami. Kobiety mają równe prawa i stąd to oburzenie – powiedział prezes partii Wiosna.


Posłuchaj
14:08 2021_01_28 08_44_57_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Robert Biedroń: Jeżeli prezes TK wydaje taki wyrok na kobiety, to musi się liczyć z konsekwencjami. (Salon polityczny Trójki)

 

Zdaniem gościa Polskiego Radia "mamy katastrofę demograficzną – najmniej urodzeń dzieci od 15 lat, najwięcej zgonów od czasu II wojny, więc może pan Kaczyński i pani Przyłębska zaczęliby zajmować się prawdziwymi problemami, a nie podnosili rękę na kobiety".  - Polska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw na świecie dotyczących aborcji. Oburzające jest to, że to mężczyźni decydują o losie kobiet – stwierdził.

– Policja jest od tego, żeby chronić. Chciałbym żyć w państwie, w którym każdy – bez względu na poglądy - będzie miał poczucie bezpieczeństwa ze strony organów władzy. Dobra polityka społeczna – budowa żłobków i przedszkoli, budowa mieszkań wspierana przez państwo, to jest propozycja Lewicy na problemy demograficzne. IV RP okazała się brunatna pod flagą PiS i chciałbym budować V RP, która będzie otwarta, europejska, z dobrą edukacją – dodał. 

Salon Polityczny Trójki - Robert Biedroń/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak 
Gość: Robert Biedroń (eurodeputowany, prezes partii Wiosna)
Data emisji: 28.01.2021
Godzina emisji: 8.45

dn/kr

Czytaj także

Anna-Maria Żukowska: PO nie popierała liberalizacji prawa aborcyjnego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 18:41
- Kiedy doszło do głosowania nad projektem "Ratujmy kobiety" to część Platformy gdzieś tam się zapodziała, nazwijmy to ogólnie, kiedy trzeba było zagłosować. Nie wiem, czy to był przypadek, podejrzewam, że jednak nie - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna-Maria Żukowska z Lewicy, odnosząc się do działań PO ws. liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes Polska 2050: Kościół zajmuje miejsce, które powinno zajmować państwo

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 09:00
W Programie 3 Polskiego Radia Michał Kobosko zapewniał, że ugrupowanie Polska 2050 nie zamierza walczyć z Kościołem, ale jest krytycznie nastawione do jego relacji z państwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odmrażać, ale powoli". Prof. Horban o luzowaniu obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 09:00
– Jeśli reszta społeczeństwa, nie ci starsi, zrozumie, że maski i dystans społeczny jednak chronią przed zachorowaniem, to w tym momencie to poluzowanie może być szybsze – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban.
rozwiń zwiń