Semeniuk: jeszcze chwila cierpliwości ze strony przedsiębiorców będzie na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 09:00
– Uwalniamy dziś centra handlowe, sprzedaż detaliczną. Za pośrednictwem Rady Medycznej przez najbliższe 10-14 dni będziemy też obserwować stan epidemiczny w kraju (...). Jeżeli będą to liczby regularne – mówię tu o zachorowaniach - to mam nadzieję, że te kolejne protokoły bezpieczeństwa, które przygotowaliśmy u nas w ministerstwie dla ponad 40 branż, będziemy niebawem wprowadzać – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
Olga Semeniuk
Olga SemeniukFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Posłuchaj
13:04 2021_02_01 08_45_04_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Olga Semeniuk: rejestrowane bezrobocie pokazuje, że te instrumenty, które stworzyliśmy zdają egzamin (Salon Polityczny Trójki)

 

Olga Semeniuk, odpowiadając na pytanie dotyczące dalszego odmrażania gospodarki w Polsce, powiedziała, że "musimy też brać pod uwagę bardzo silne restrykcje, które są wnoszone w krajach UE". Podkreśliła, że obserwacja stanu epidemicznego potrwa 10-14 dni. Zależnie od jej wyników, obowiązujące obecnie rozporządzenia dotyczące ograniczeń zostaną po 14 lutym albo przedłużone, albo złagodzone. Wiceminister zastrzegła jednak, że jest to perspektywa bardzo optymistyczna.

forum-0571965891-12.jpg
Nowe zasady bezpieczeństwa już od dziś. Zobacz, czego dotyczą zmiany

– Myślę, że jeszcze chwila cierpliwości ze strony przedsiębiorców będzie na wagę złota, ale rozumiem też stres, emocje, wściekłość przedsiębiorców na to, że nie mogą prowadzić działalności w sposób otwarty, no ale to tryb awaryjny, który trwa od marca ubiegłego roku i dążymy do tego, aby go jak najszybciej zakończyć – stwierdziła.

Odnosząc się do rozstrzygnięć sądowych w sprawach, w których przedsiębiorcy odwołują się od nałożonych przez sanepid kar, powiedziała, że "te wyroki zapadają na poziomie sądów administracyjnych i nie są ostateczne". – Oczywiście one są na ten moment jednostkowe – dodała.

Semeniuk podkreśliła też, że rząd cały czas przygotowuje i implementuje instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców. – Skupiamy się też na ochronie miejsc pracy i dzisiaj rejestrowane bezrobocie pokazuje, że te instrumenty, które stworzyliśmy, zdają egzamin – oceniła.

Salon Polityczny Trójki - Olga Semeniuk/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju, pracy i technologii)
Data emisji: 01.02.2021
Godzina emisji: 8.45

paw/kr

Czytaj także

"Odmrażać, ale powoli". Prof. Horban o luzowaniu obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 09:00
– Jeśli reszta społeczeństwa, nie ci starsi, zrozumie, że maski i dystans społeczny jednak chronią przed zachorowaniem, to w tym momencie to poluzowanie może być szybsze – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biedroń: mamy jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 09:15
– Polska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw na świecie dotyczących aborcji. Oburzające jest to, że to mężczyźni decydują o losie kobiet – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Robert Biedroń, eurodeputowany, prezes partii Wiosna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel o zmianach prawnych po wyroku TK: w grę wchodzi cały wachlarz środków, to i ustawy, i rozporządzenia

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 09:08
– Rolą parlamentu jest wprowadzenie wyroku TK do polskiego porządku prawnego, do tego jesteśmy zobligowani – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości, o ogłoszeniu uzasadnienia do październikowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń