Ulica "Ofiar Żołnierzy Wyklętych" w Warszawie? Bosak: prowokacja typowa dla lewicy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 09:02
– Sens wojny z komunistami, która toczyła się w Polsce po II wojnie światowej, był zasadny – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Bosak (Konfederacja). – Za mało mówi się o efektach tej walki, a efektem tym był fakt, że Polska po pół wieku komunizmu nie przypominała republik sowieckich - dodał.
Krzysztof Bosak
Krzysztof BosakFoto: shutterstock/Grabowski Foto

1 marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Młodzi działacze Lewicy powiesili w tym dniu w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Żołnierzy Wyklętych i Powstańców Śląskich tabliczki z napisem ul. "Ofiar Żołnierzy Wyklętych". Anna Maria Żukowska z Lewicy, towarzysząca przedstawicielom młodzieżówki ugrupowania, stwierdziła, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest "zafałszowaniem polskiej historii".

Posłuchaj
14:20 Bosak [ PR3]PR3 (mp3) 2 marzec 2021 08_44_44.mp3 Krzysztof Bosak o Żołnierzach Wyklętych (Salon Polityczny Trójki)

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Żołnierze Wyklęci free 1200.jpg
"Nadzieje na wolność były olbrzymie". Maciej Korkuć o walce Żołnierzy Wyklętych

"Zasadny sens wojny z komunistami"

– Typowa dla lewicy prowokacja, niezaskakująca – skomentował Krzysztof Bosak. Jego zdaniem, "co roku lewica robi sobie w ten dzień okazję, by przypomnieć o swoim spojrzeniu na historię, które wywodzi się z tradycji raczej komunistycznej, niż tych, którzy z komunizmem walczyli".

Poseł Konfederacji stwierdził, że "sens wojny z komunistami, która toczyła się w Polsce po II wojnie światowej, był zasadny". – Za mało mówi się o efektach tej walki, a efektem tym był fakt, że Polska po pół wieku komunizmu nie przypominała republik sowieckich. Rolnictwo nie zostało skolektywizowane, Kościół nie został zniszczony, społeczeństwo zachowało pewne struktury, które miało autonomię od władzy – mówił.

Czytaj także:

"Wzięli na siebie ciężar walki z terrorem"

W opinii Krzysztofa Bosaka, władze komunistyczne "były zajęte walką z oddziałami leśnymi, które potrafiły zajmować ich komendy". – Dzięki temu nie gnębiono społeczeństwa polskiego tak ciężko jak komuniści w innych państwach kontrolowanych przez sowiecką Rosję gnębili narody Europy Środkowo-Wschodniej – stwierdził.

Polityk nazwał Żołnierzy Wyklętych "bohaterami straceńczej walki", którzy "ciężar totalitaryzmu częściowo wzięli na siebie kosztem swojego życia". – Natomiast jeśli ktoś zacznie rozpatrywać każdą indywidualną potyczkę, to oczywiście zawsze znajdzie przypadkowe ofiary, bo tak wygląda wojna – mówił Krzysztof Bosak.

Salon Polityczny Trójki - Krzysztof Bosak/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Data emisji: 02.03.2020
Godzina emisji: 8.44

msz/kr

ms, PAP

Czytaj także

Prezydent: wolna Polska rozwija się dzięki bohaterstwu Żołnierzy Niezłomnych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 15:19
- Gdyby nie było tamtego bohaterstwa i twardego zbrojnego sprzeciwu wobec władzy komunistycznej, ta nie wahałaby się w dużo ostrzejszy sposób zgasić kolejnego podziemia niepodległościowego, tego podziemia, które nazywamy solidarnościowym - mówił prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dramat pokolenia". Paweł Zalewski o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:35
- Zamiast narzucać różne wizje historii, choć wiadomo, która była dla Polski dobra, powinniśmy pokazać ją z punktu widzenia różnych wrażliwości i dziejów różnych rodzin, konkretnych ludzi. Powinniśmy zbudować sposób myślenia o Polsce, w której wszyscy się mieścimy i z której nikogo nie wykluczamy - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sasin: jesienią Polfa Tarchomin będzie gotowa do rozlewania szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 09:15
– W maju rozpocznie się montaż linii do rozlewania szczepionek, jesienią Polfa Tarchomin powinna być do tego gotowa – mówił minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Programie 3 Polskiego Radia. Jak zaznaczył, trwają rozmowy w kwestii pozyskanie produktu, szczepionki, która miałaby być ampułkowana w Polsce, bo, jak podkreślił, zakłady Polfy nie przygotowują się do produkcji preparatu.
rozwiń zwiń