Prof. Horban: w tym tygodniu będzie prawdopodobnie 16-20 tys. dziennych zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 09:30
– To wiemy, bo podążamy ścieżką, którą przeszły już kraje leżące na zachód od nas. W tym tygodniu będzie prawdopodobnie 16-20 tys. nowych dziennych zakażeń – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, specjalista chorób zakaźnych, szef zespołu doradców premiera ds. zwalczania pandemii koronawirusa.
Prof. Andrzej Horban
Prof. Andrzej HorbanFoto: Forum/Andrzej Hulimka

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w radiowej Jedynce o nowym dziennym bilansie pandemii w Polsce. Odnotowano 15 tys. 698 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 309 osób zmarło.

Czytaj więcej
Kraska.jpg
Wiceminister zdrowia: trzecia fala koronawirusa nabiera impetu

Jak zauważył prof. Andrzej Horban, wzrost zakażeń jest spełnieniem czarnych scenariuszy, przed którymi w ostatnich dniach przestrzegali eksperci. – Spodziewaliśmy się trzeciej fali pandemii. Niestety ona nadeszła i nie wiemy, jaka ona będzie. Zależy to przede wszystkim od nas i od tego, jak będziemy się zachowywali – stwierdził specjalista chorób zakaźnych.

Szef zespołu doradców premiera ds. zwalczania pandemii koronawirusa wskazał również, że – według niego – "w tym tygodniu będzie prawdopodobnie 16-20 tys. nowych dziennych zakażeń". – To wiemy, bo podążamy ścieżką, którą przeszły już kraje leżące na zachód od nas – powiedział.

Posłuchaj
14:33 _PR3_AAC 2021_03_03-08-44-53.mp3 Prof. Andrzej Horban o sytuacji epidemicznej w Polsce (Salon polityczny Trójki)

 

"Polityka zmniejszania szkód"

Prof. Andrzej Horban wskazał również, że wzrost zakażeń jest spowodowany rozprzestrzenianiem się nowych mutacji, które są bardziej zaraźliwe i ciężko je kontrolować. Ekspert dodał, że sytuacja jest ciężka i jakimś rozwiązaniem byłby pełny lockdown, ale "to nie udałoby się z kilku powodów". – Bardzo trudno jest zamknąć granicę, gospodarkę i wszystkich w domach. To, co możemy zrobić, to uprawiać politykę zmniejszania szkód – stwierdził.

Gość Programu 3 Polskiego Radia ocenił też, że "nie są prawdą twierdzenia, jakoby rząd nie radził sobie z pandemią". – Radzi sobie na tyle, na ile można w obecnej sytuacji – podkreślił specjalista chorób zakaźnych.

Salon Polityczny Trójki - prof. Andrzej Horban/Polskie Radio

Czytaj więcej
maseczka_kobieta1200.jpg
Jakie maseczki ochronne są legalne? Sprawdź normy i wymagania

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: prof. Andrzej Horban (doradca ministra zdrowia ds. COVID-19)
Data emisji: 03.03.2021
Godzina emisji: 08.45

jp/KR

Czytaj także

Sasin: jesienią Polfa Tarchomin będzie gotowa do rozlewania szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 09:15
– W maju rozpocznie się montaż linii do rozlewania szczepionek, jesienią Polfa Tarchomin powinna być do tego gotowa – mówił minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Programie 3 Polskiego Radia. Jak zaznaczył, trwają rozmowy w kwestii pozyskanie produktu, szczepionki, która miałaby być ampułkowana w Polsce, bo, jak podkreślił, zakłady Polfy nie przygotowują się do produkcji preparatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Gosek: być może szczepionki z Chin są niezbędne

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 09:11
- Kolejny preparat mógłby zapewnić ciągłość szczepień - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Gosek (Solidarna Polska). Gościem audycji był również Mirosław Suchoń (Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska firma ma produkować szczepionkę na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 09:30
Firma biotechnologiczna Mabion ma produkować w Polsce szczepionkę na COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax. - Już w tym kwartale ruszy niezbędna produkcja testowa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń