"Została przełamana bariera niemocy poprzedników". Minister infrastruktury o budowie tunelu w Świnoujściu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 09:10
– To, czego nie robili poprzednicy, robimy my – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, na temat podejmowanych inwestycji.
Andrzej Adamczyk
Andrzej AdamczykFoto: Kancelaria Premiera

W piątek uroczyście rozpoczęło się drążenie tunelu pod dnem Świny. Według świnoujskiego magistratu trasa łącząca wyspy Uznam i Wolin będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce: 1484 metry wydrąży TBM (Tunnel Boring Machine - ang. maszyna drążąca tunel), natomiast z odcinkami wykonanymi metodami stropowymi całość będzie mieć długość 1780 metrów.

shutterstock_Świnoujście 1200.jpg
"Przez lata mówili, że się nie da". Brudziński o budowie tunelu w Świnoujściu

– Została przełamana bariera niemocy. Ponad 70 lat obiecywano, nie tylko mieszkańcom Świnoujścia i regionu, ale szczególnie turystom i przedsiębiorcom, że ten tunel powstanie. Niestety tak się nie działo - powiedział Andrzej Adamczyk.

Minister infrastruktury przypomniał, że - jeszcze będąc w opozycji - Prawo i Sprawiedliwość nawoływało do tej inwestycji. - Sam premier Tusk powiedział, że tego tunelu nie będzie, że państwo go nie wybuduje – dodał.

Posłuchaj
13:53 PR3_mp3 2021_03_08-08-45-00_for_media.mp3 Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk o kobiecie na czele rządu, przekopie tunelu w Świnoujściu i wsparciu inwestycji drogowych (Salon polityczny Trójki/Trójka)

 

"Święto budowniczych"

Gość audycji skomentował również medialne ataki opozycji związane z piątkową uroczystością.  Rozpoczęcie drążenia tunelu to wielkie święto budowniczych i na całym świecie tak jest  podsumował Adamczyk.

Czytaj także:

Pytany był także o otwarcie obwodnicy we Wrześni, podczas której rolnicy z AGROunii zakłócali przemówienie premiera.  Pan premier przyjechał, aby mówić o tym, iż państwo wspomaga samorządy w realizacji inwestycji drogowych. To, czego nie robili poprzednicy, robimy my  powiedział.

Salon Polityczny Trójki - Andrzej Adamczyk/Polskie Radio

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury)
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 8.44

st/kr

Czytaj także

Trwają przygotowania do drążenia tunelu pod Świną. Będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 09:38
W Świnoujściu ruszyły prace przy budowie tunelu pod Świną. Dźwigi opuściły głowicę urabiającą do komory startowej, gdzie maszyna rozpocznie drążenie wykopu. Wiercenie tunelu pod dnem rzeki ma się rozpocząć w marcu tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W centrum programu jest człowiek i rodzina". Dera o gospodarczej odbudowie po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 09:15
– Główną osią jest to, żeby pomagać obywatelom, żeby na czele tego programu stał człowiek i rodzina. To są fundamenty, na których bardzo zależy panu prezydentowi – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, komentując plany odbudowy gospodarczej po pandemii koronawirusa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa tunelu łączącego Uznam i Wolin. Prezes PiS: Polska będzie już pod każdym względem jednym państwem

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:01
- Przed laty mój śp. brat powiedział, że silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu. To ważne słowa, którymi kierował się on i my kierujemy się, prowadząc politykę wobec tego regionu - powiedział w Świnoujściu wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas inauguracji budowy tunelu pod dnem Świny łączącego wyspy Uznam i Wolin.
rozwiń zwiń