"System działa". Szef KPRM o rejestracji na szczepienia osób poniżej 60. roku życia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 09:28
– Większość tych rozwiązań, które teraz stosujemy, jest związana z powolnym dostarczaniem szczepionek do Polski przez producentów. Ten problem dotyczy również innych krajów Unii Europejskiej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień pytany o rozpoczętą rejestrację na szczepienia osób poniżej 60. roku życia przyznał, że "problemów nie ma". – Widzimy, że system działa. Jest zainteresowanie – od północy za pośrednictwem portalu internetowego, a teraz za pośrednictwem infolinii. Rejestrują się osoby urodzone w 1962 roku – powiedział Dworczyk.

Wiele zależy od dostaw szczepionek

doj mid-epa09124276 1200.jpg
Milion szczepień w tydzień. Szef KPRM: cel osiągnięty, dotrzymujemy słowa

Gość audycji przyznał, że termin szczepienia ozdrowieńców może zostać w przyszłości skrócony. Przypomniał, że obecnie "po mniej więcej sześciu miesiącach, czyli trzy miesiące od zdiagnozowania COVID-19, można się zapisać do systemu". – Nie wykluczamy, że te zasady się zmienią. Wraz z napływem większej liczby szczepionek do Polski ten okres zostanie skrócony i będzie miał wymiar wyłącznie czysto medyczny – dodał i zaznaczył, że zbyt wcześnie wykonane szczepienia mogą być szkodliwe dla osób, które przeszły już zakażenie.

Posłuchaj
14:06 _PR3_AAC 2021_04_12-08-44-48_for_media.mp3 Michał Dworczyk o Narodowym Programie Szczepień (Salon polityczny Trójki)

Podkreślił przy tym, że "większość tych rozwiązań, które teraz stosujemy, jest związana z powolnym dostarczaniem szczepionek do Polski przez producentów". – Ten problem dotyczy również innych krajów Unii Europejskiej – powiedział Michał Dworczyk. Przypomniał deklarację rządu, że do końca II kwartału zostanie wykonanych 20 mln szczepień.

Kontrole przestrzegania obostrzeń

niedzielski free 663.jpg
Minister zdrowia: myślę, że w wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania

Dworczyk został poproszony o skomentowanie kontroli przestrzegania reżimów sanitarnych oraz niedawnych zgromadzeń.  Jeżeli gdzieś są łamane przepisy, niezależnie czy to ma miejsca na siłowni, w kościele, na ulicy, w budynku administracji publicznej czy gdziekolwiek indziej, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Osoby, które dopuszczają się łamania tych przepisów, powinny liczyć się z konsekwencjami. Żaden obiekt sakralny czy świecki nie jest wyjęty spod funkcjonowania tych przepisów  powiedział minister.

Czytaj także:

W dalszej części rozmowy gość "Salonu politycznego Trójki" odniósł się do wyemitowanego w TVP filmu podsumowującego prace podkomisji smoleńskiej, a także wypowiedzi Donalda Tuska w przeddzień rocznicy katastrofy smoleńskiej.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Michał Dworczyk (KPRM)
Data emisji: 12.04.2021
Godzina emisji: 8.45

st

Czytaj także

Dworczyk: powinniśmy zrobić wszystko, żeby przerwać transmisję wirusa

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 09:35
– Zachęcam do pozostania w domu, do ograniczenia kontaktów z innymi osobami. To jest najskuteczniejszy od wieków środek walki z pandemią – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy kolejna dostawa szczepionek Johnson&Johnson do Polski? Szef KPRM wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 10:45
W środę do Polski ma dotrzeć 120 tysięcy szczepionek Johnson&Johnson. Jak powiedział podczas piątkowej konferencji szef KPRM, do końca kwietnia ma do nas trafić powyżej 300 tysięcy.
rozwiń zwiń