"Powinniśmy zrobić wszystko, by tym razem udało się przełamać pat". Bartłomiej Wróblewski o wyborze RPO

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 09:08
– Przez wiele miesięcy, łącznie już prawie rok, trwają dyskusje i trudności w obsadzeniu stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich. Ta sytuacja skutkuje osłabieniem ochrony prawnej obywateli – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. 

15 kwietnia Sejm opowiedział się za wyborem posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich VIII kadencji. Uzyskał on 240 głosów, przy 201 przeciw i 11 wstrzymujących się. O tym, czy polityk zostanie powołany na stanowisko, zadecyduje w maju Senat.

Bartłomiej Wróblewski powiedział, że zabieganie o głosy senatorów traktuje jako pewnego rodzaju obowiązek. – Przez wiele miesięcy, łącznie już prawie rok, trwają dyskusje i trudności w obsadzeniu stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich. Były tu także różne napięcia – mówił. 

Czytaj także:
wroblewski forum 1200 .jpg
Kaczmarczyk: może czas na zmianę konstytucji i powoływanie RPO w wyborach powszechnych

Zdaniem rozmówcy, ta sytuacja "skutkuje osłabieniem ochrony prawnej obywateli". – Uważam, że powinniśmy zrobić wszystko, żeby tym razem udało się przełamać pat  podkreślał i przypomniał, że "w Sejmie uzyskał wsparcie nie tylko Zjednoczonej Prawicy, ale także posłów z Konfederacji i środowiska Kukiz'15 oraz posłów niezależnych". 


Posłuchaj
13:21 PR3_MPLS 2021_04_26-08-44-58.mp3 Bartłomiej Wróblewski o wyborze na stanowisko RPO (Salon polityczny Trójki)

 

List do senatorów 

Wróblewski poinformował, że skierował list do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i wszystkich klubów i kół parlamentarnych z prośbą o spotkanie, jednak na ten moment nie było reakcji ze strony polityków. – Mam nadzieję, że to spotkanie z marszałkiem Senatu – jak wynika z konstytucji, trzecią osobą w państwie, się odbędzie. Jest on szczególnie zobowiązany do tego, żeby instytucje publiczne funkcjonowały bez zakłóceń – mówił poseł. 

– Wszyscy sobie zdajemy sprawę z tego wielomiesięcznego pata, więc zakładam, że panu marszałkowi Grodzkiemu, jako osobie odpowiedzialnej, bardzo zależy na tym, aby do tego wyboru doszło – zaznaczył rozmówca. 

Zastępcy z opozycji

Czytaj także:
wróblewski pap 1200.jpg
Wybór RPO. Knap: Wróblewski jest świetnym specjalistą

Podczas rozmowy polityk przypomniał, że zaproponował, żeby "to opozycja desygnowała dwóch zastępców, żeby miała poczucie współodpowiedzialności i współsprawstwa, jeśli chodzi o funkcjonowanie instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich". - Chciałbym, żeby jedna z tych osób zajmowała się prawami i wolnościami rolników oraz mieszkańców terenów wiejskich, bo to 40 proc. naszego społeczeństwa – mówił. 

– Z drugiej strony chciałbym, żeby jedna z tych osób była bardzo mocno społecznie wrażliwa na sprawy ludzkie. To mogłaby być osoba o światopoglądzie lewicowo-liberalnym – wskazał Wróblewski i wyraził nadzieję, że dzięki takiemu rozwiązaniu "może po raz pierwszy w historii mielibyśmy pewnego rodzaju pluralizm w tej instytucji". 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Bartłomiej Wróblewski (kandydat na stanowisko RPO)
Data emisji: 26.04.2021
Godzina emisji: 08.45

jbt/kr

Czytaj także

Bartłomiej Wróblewski: spraw, które uważam za ważne, będę bronił i je reprezentował

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 09:25
– Mam ofertę programową. Wśród czterech priorytetów, każdy jest ukłonem w stosunku do ludzi, których reprezentują duże grupy polityczne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS i kandydat tej partii na Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wróblewski: chcę pokazać, że można stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 06:56
 - Chcę pokazać, że możemy stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną, nakierowaną na obronę praw obywateli, bez stawiania się w szeregach formacji politycznej; na swoich zastępców powołam osoby o odmiennych poglądach - powiedział PAP Bartłomiej Wróblewski, wybrany przez Sejm na stanowisko RPO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Sobolewski: rozmowy Zjednoczonej Prawicy o Funduszu Odbudowy znajdą szczęśliwy finał

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 09:27
– Liczę na to, że Fundusz Odbudowy UE zostanie przyjęty w Sejmie w głównej mierze dzięki głosom Zjednoczonej Prawicy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. 
rozwiń zwiń