"To próba dzielenia opozycji". Tomasz Siemoniak o spotkaniu klubu Lewicy z premierem

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 09:38
– Gdyby premier rzeczywiście chciał dialogu, to by nie pomijał największej partii opozycyjnej oraz silnego w samorządzie PSL. To jest świadome działanie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.

Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej podstawą do otrzymania środków z Funduszu Odbudowy, każde państwo członkowskie powinno przedstawić plan odbudowy po epidemii. Kraje mają na to czas do końca kwietnia. 27 kwietnia o godzinie 9 rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli klubu Lewicy z Mateuszem Morawieckim w sprawie omówienia Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy.

Czytaj także:
Lubnauer1200/PAP
Napięcia w opozycji. Lubnauer zaatakowała Lewicę na Twitterze

Tomasz Siemoniak uważa, że rozmowa premiera z tylko jednym ugrupowaniem opozycyjnym jest "próbą dzielenia i rozgrywania opozycji" oraz "stawia różne partie w trudnej sytuacji". – Skoro premier wybiera sobie jedno ugrupowanie opozycyjne - jego sprawa. Intencje są tutaj nieszczere i to się dobrze nie skończy  komentował gość Trójki. Polityk podkreślił przy tym, że "gdyby Mateusz Morawiecki rzeczywiście chciał dialogu, to by nie pomijał największej partii opozycyjnej oraz silnego w samorządzie PSL".  To jest świadome działanie  stwierdził poseł. 

Siemoniak zwrócił uwagę na to, że w koalicji rządzącej doszło do porozumienia, co prawdopodobnie sprawi, że głosy innych partii nie będą niezbędne.  Sądzę, że w tym momencie nie trzeba głosów, bo ugrupowanie Zbigniewa Ziobry raczej zagłosuje za ratyfikacją, czyli de facto za Krajowym Planem Odbudowy  ocenił. 


Posłuchaj
14:35 _PR3_AAC 2021_04_27-08-45-17.mp3 Tomasz Siemoniak o spotkaniu klubu Lewicy z premierem (Salon polityczny Trójki)

 

Stanowisko PO 
Czytaj także:
1200_Sejm_TT.png
"To jest realna polityka". Sarzyńska o stanowisku Lewicy ws. Funduszu Odbudowy

Wiceprzewodniczący partii podkreślił, że PO i PSL wspólnie "postawiły warunki i oczekiwania wiele tygodni temu". Zaznaczył przy tym, że Prawo i Sprawiedliwość "nie podjęło żadnych rozmów", pomimo "wyciągnięcia ręki" ze strony opozycji.  Mateusz Morawiecki nie zaprosił nas na żadne spotkanie, nie odbył się żaden dialog  mówił.  Jeśli chodzi o to, że premier nie chce z nami rozmawiać – cóż poradzimy, przecież go nie zmusimy do tego – komentował poseł. 

Polityk poinformował, że obecnie partia "czeka na rozwój zdarzeń", a rozmowy rozpoczął się, gdy dokumenty wpłyną do Sejmu. Na ten moment PO nie udziela odpowiedzi na to, czy zagłosuje za ratyfikacją.  Zobaczymy, co ostatecznie będzie tym projektem.  Nie kupujemy kota w worku. Mówienie od razu, że będziemy przeciwni lub będziemy za, jest trochę przeciwskuteczne. Diabeł zawsze tkwi w szczegółach  mówił.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Tomasz Siemoniak (wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej)
Data emisji: 27.04.2021
Godzina emisji: 08.45

jbt

Czytaj także

"W takich sprawach trzeba głosować ponad podziałami". Joanna Senyszyn o Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 15:50
- W perspektywie długoterminowej chcemy uzyskać dla Polski 770 mld złotych, a w ramach Funduszu Odbudowy - 260 mld złotych, które są Polakom niezbędne - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Senyszyn z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zajmie się Krajowym Planem Odbudowy. Piotr Müller: na posiedzeniu zostanie przyjęty projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 15:38
- Rząd zajmie się we wtorek ustawą o tzw. zasobach własnych UE; na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie przyjęty projekt ustawy umożliwiającej przyjęcie całego budżetu Unii Europejskiej przez Polskę - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń