Czerwińska: ze strony PO nie ma mowy o myśleniu w kategorii interesu państwa

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 09:50
– Platforma Obywatelska i jej przedstawiciele w ostatnich dniach nie ukrywali i mówili wprost: ich celem jest obalić ten rząd – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Anita Czerwińska, rzecznik PiS. Jej zdaniem sprawa Krajowego Planu Odbudowy została przez PO "użyta także do bieżącej walki politycznej", a "ze strony PO nie ma mowy o myśleniu kategoriami interesu państwa czy Polaków, jest to cały czas myślenie o swoim partykularnym interesie politycznym".

Salon polityczny Trójki: Anita Czerwińska/YouTube Polskie Radio


– Do Komisji Europejskiej trafiła ostateczna wersja Krajowego Planu Odbudowy. Rządowa propozycja wydania pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy była konsultowana "w bardzo szerokim dialogu społecznym" – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anita Czerwińska, rzecznik PiS.

fundusze ue free1200.jpg
Krajowy Plan Odbudowy: zobacz, ile i na co przewiduje środków

– W tych ustaleniach brali udział przedstawiciele zarówno samorządów, choćby w ostatni czwartek o godz. 10 odbyło się ostatnie z kilku posiedzeń wspólnej komisji rządu i samorządu, w konsultacjach społecznych uczestniczyli również przedstawiciele przedsiębiorców i organizacji społecznych – wskazała poseł PiS i dodała, że w konsultacjach mógł wziąć udział każdy obywatel. – Takie wnioski były składane. Złożono ich ponad 5 tys. To świadczy o popularności tej dyskusji i o tym, że Polacy, za pośrednictwem organizacji lub bezpośrednio, chcą partycypować w decydowaniu o tym, jak te środki będą wydatkowane – dodała. 

"Jestem zbudowana postawą Lewicy"

W konsultacjach z rządem uczestniczyli także przedstawiciele Lewicy. Gość Polskiego Radia podkreśliła, że była świadkiem tych rozmów. – Obie strony wypowiadały się w duchu (...) interesu państwa, interesu Polaków, interesu społecznego i racji stanu. Lewica, jako jedyny klub opozycyjny, bardzo solidnie i profesjonalnie przygotowała się do tego. Prowadziła swoje konsultacje ze swoimi wyborcami i samorządami, przygotowała i przedstawiła bardzo obszerny dokument. Zachowała się zgodnie z procedurą, chcąc w tym uczestniczyć  podkreśliła Anita Czerwińska.

Czytaj także: 

Gość "Salonu politycznego Trójki" przyznała, że "to bardzo budujące, że znalazł się jeden klub – szkoda, że tylko jeden – który w tak profesjonalny sposób podszedł do tej kwestii". – Niektórych może dziwić, że akurat Lewica się tak zachowała, ale to pokazuje, w jakim jesteśmy momencie. Jest rok 2021, w polskim Sejmie jest klub Lewicy, posłowie wybrani w wolnych, demokratycznych wyborach i to oni, jako jedyni, przedstawili konstruktywne propozycje – oceniła. 

"Ze strony PO nie ma mowy o myśleniu interesem państwa"

Pytana o ocenę postawy PO, która nie spotkała się osobiście z premierem, rzecznik PiS stwierdziła, że postawa partii Borysa Budki to "kolejna odsłona stosowania tej filozofii: im gorzej dla Polski, tym lepiej". – Platforma Obywatelska i jej przedstawiciele w ostatnich dniach nie ukrywali i mówili wprost: ich celem jest obalić ten rząd. Nie po raz pierwszy padają takie słowa  oceniła. Jej zdaniem sprawa Krajowego Planu Odbudowy, została przez PO "użyta także do bieżącej walki politycznej". – Nie ma mowy o myśleniu o interesie państwa czy Polaków, jest to cały czas myślenie o swoim partykularnym interesie politycznym. Inna rzecz, jak ocenimy tę strategię, bo należałoby ją zaliczyć do bardzo nieudolnych – stwierdziła Anita Czerwińska. 

Posłuchaj
14:33 2021_05_04 08_45_46_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Anita Czerwińska: Platforma Obywatelska nie myśli o interesie państwa, kieruje się swoim partykularnym interesem (Salon polityczny Trójki)

W nagraniu więcej komentarzy Trójkowego gościa do bieżącej sytuacji politycznej. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"

ProwadzącyBartłomiej Graczak

GośćAnita Czerwińska (rzecznik PiS)

Data emisji: 4.05.2021

Godzina emisji: 8.45


mbl

Czytaj także

"To pieniądze dla 38 mln Polaków". Adrian Zandberg o porozumieniu ws. Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 09:15
– Rozmawiamy o 250 miliardach złotych dla Polski. To nie są pieniądze ani dla PiS-u, ani dla PO, ani Lewicy. To są pieniądze dla 38 mln Polaków, które będą wydawane przez długie lata – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Adrian Zandberg, poseł Lewicy Razem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To kwestia racji stanu". Pietruczuk o poparciu Krajowego Planu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 14:54
- Dziesiątki tysięcy osób straciło swoje małe przedsiębiorstwa, małe biznesy, które prowadziło. Przy tych ogromnych pieniądzach, mówimy tutaj o setkach miliardów złotych, będzie możliwy po prostu za kilka lat do normalności - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Pietruczuk, burmistrz warszawskich Bielan i polityk Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polityczne gierki". Dr Machnik o strategii opozycji ws. ratyfikacji KPO

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 12:28
- Jestem pełen nadziei, że to, co widzimy w ostatnich dniach i tygodniach, to są tylko i wyłącznie tzw. polityczne gierki, a na samym końcu każdy weźmie pod uwagę to, że te pieniądze są nam po prostu potrzebne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum.
rozwiń zwiń