Andrzej Dera: 4 maja 2021 roku skończyła się w Polsce Koalicja 276

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 09:00
– Lewica zachowała się propolsko i proeuropejsko – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia sekretarz stanu w KPRP Andrzej Dera, odnosząc się do wtorkowego głosowania nad ustawą dla Funduszu Odbudowy. Postawę Lewicy, która głosowała za ustawą, skontrastował z zachowaniem Platformy Obywatelskiej, która "na poziomie europejskim była za tym, by te fundusze stworzyć, a na poziomie krajowym – tylko z nienawiści do PiS – chciała je wysadzić w powietrze".

Sejm uchwalił we wtorek wieczorem rządowy projekt ustawy w sprawie zasobów własnych Unii Europejskiej. Za było 290 posłów, przeciw 33, natomiast 133 posłów wstrzymało się od głosu. Wśród popierających ustawę było 46 posłów Lewicy. Spośród 231 posłów klubu PiS biorących udział w głosowaniu – 211 opowiedziało się za ratyfikacją. Przeciwnych było 20 posłów klubu, w tym 17 reprezentujących Solidarną Polskę. Ponadto przeciwnych było troje posłów należących do PiS. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Anna Milczanowska 1200.JPG
Jak ws. KPO zachowa się Senat? Anna Milczanowska: mam nadzieję, że zwycięży odpowiedzialność za Polskę

– Polska przyjęła ustawę dot. ratyfikacji funduszu europejskiego, który umożliwi nam łagodne wyjście z kryzysu pandemicznego - skomentował w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Stwierdził, że wynik głosowania nad ustawą o Funduszu Odbudowy nie pokazuje rozłamu w koalicji rządzącej. – Koalicja będzie trwała i ma się dobrze, ma w Polsce dużo rzeczy do spełnienia – wskazał Andrzej Dera. Pytany o postawę posłów Solidarnej Polski ocenił, że ich zachowanie "było od początku jasne". – Powiedzieli, dlaczego nie będą głosować i byli temu wierni – wyjaśnił. 


Posłuchaj
14:10 Dera_[PR3]_for_media_2021_05_05_08_57_00__PR3_AAC 2021_05_05-08-45-15.mp3 Andrzej Dera: 4 maja 2021 r. skończyła się w Polsce Koalicja 276 (Salon polityczny Trójki)

 

Zdaniem gościa "Salonu politycznego Trójki", wynik – 290 głosów "za" – pokazuje, że ustawa przyjęta została większością konstytucyjną. – Ogromne zaskoczenie i zdziwienie to postawa Platformy Obywatelskiej, która "na poziomie europejskim była za tym, by te fundusze stworzyć, natomiast – tylko z nienawiści do PiS – na poziomie krajowym chciała wysadzić w powietrze nie tylko rozwój Polski, ale też pieniądze potrzebne innym krajom UE, a sama mówiła, że jest ugrupowaniem proeuropejskim". – Spodziewam się znaczących kłopotów sondażowych tej formacji w najbliższym czasie - przyznał polityk. 

Czytaj także: 

Gość radiowej Trójki ocenił też, że "poparcie Lewicy jest jednorazowe". - Sprawa miała charakter fundamentalny, dotyczyła przyszłości i rozwoju naszego kraju. Lewica zachowała się bardzo propolsko i proeuropejsko, mówiąc o tym, że to są pieniądze potrzebne i Polsce, i Unii Europejskiej - ocenił. - 4 maja 2021 roku skończyła się w Polsce Koalicja 276 - ocenił Andrzej Dera. 

Ratyfikacja decyzji o zwiększaniu zasobów własnych Unii Europejskiej przez państwa członkowskie jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy. Jej brak wstrzymałby uruchomienie pakietu środków zarówno z budżetu Unii na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy, z których Polska ma otrzymać łącznie 770 miliardów złotych.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
ProwadzącyBeata Michniewicz
GośćAndrzej Dera (sekretarz stanu w KPRP)
Data emisji: 05.05.2021
Godzina emisji: 8.45

mbl/kr

Czytaj także

Sprzeciw PO ws. Funduszu Odbudowy. Jabłoński: to wyjątkowa sytuacja w skali całej Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 18:34
– Perturbacje i dyskusje mają miejsce w wielu krajach, natomiast w zdecydowanej większości państw te dyskusje są merytoryczne. One dotyczą tego, co powinno znaleźć się w treści Krajowego Planu Odbudowy, w planach gospodarczych odbudowy po pandemii - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Gościem "Pulsu Europy" był także Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ws. KPO zachowa się Senat? Anna Milczanowska: mam nadzieję, że zwycięży odpowiedzialność za Polskę

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 09:38
- Mam nadzieję, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie będzie przekładał sprawy Funduszu Odbudowy, że zwycięży odpowiedzialność za Polskę - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Milczanowska (PiS). Gościem audycji był też Władysław Teofil Bartoszewski z PSL-Koalicji Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łoziński o głosowaniu nad KPO: doszło do sytuacji, w której wszystko zostało przełamane

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 09:28
- Pierwszy raz od czasu rządów Platformy doszło do sytuacji, w której partie spozycjonowały się według wartości, haseł, programów, które wyznają, lub kierowały się dobrem Polaków - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński, publicysta "Gościa Niedzielnego". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna") i Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność").
rozwiń zwiń