"Będzie się toczyła polityczna gra". Waldemar Buda o zapowiedziach Senatu ws. KPO

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 09:01
– Jak sądzę, termin głosowania nad KPO w Senacie będzie dość mocno przeciągany i wykorzystywany – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Jak dodał, "znamy tę sytuację, musimy się jakoś z tym oswoić i robić swoje". – A Senat i jakaś gra polityczna, której nie lubię w takich sprawach, będzie się pewnie toczyła – podobnie, jak wielu podobnych – dodał.

1200_autostrada_shutterstock.png
Wiceminister funduszy: wydatkowanie pieniędzy z KPO może się zmienić - podział nie jest ostateczny

Senat raczej nie zajmie ustawą ratyfikacją Funduszu Odbudowy na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się 12 maja – podkreślił w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" marszałek Senatu Tomasz Grodzki. "Przypominam, że Senat ma na rozpatrzenie tej ustawy 30 dni. Po raz kolejny musimy zrobić to, czego nie zrobił Sejm: przeprowadzić szerokie konsultacje ze społeczeństwem, które się nie odbyły, jak twierdzą samorządowcy, wiele korporacji zawodowych, choćby Izba Lekarska. Wcale nie jest powiedziane, czy Krajowy Plan Odbudowy ostanie się w takiej formie, w jakiej został wysłany. Będzie konieczność przygotowania ustawy wdrożeniowej" – mówił Tomasz Grodzki. Podkreślił też, że część prawników stoi na stanowisku, że Senat może "wprowadzić takie poprawki, które będą dotyczyć materii ustawy ratyfikacyjnej, czyli finansów".

"Będzie się toczyła polityczna gra" 

– Przyzwyczailiśmy się do sytuacji, w której Senat w obecnej kadencji służy do utrudniania pracy rządu i Sejmu – skomentował w rozmowie z Programem 3 Polskiego Radia wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. – Tutaj wiele oczekiwań i nadziei nie mam. Jak sądzę, ten termin [głosowania nad KPO w Senacie – red.] będzie dość mocno przeciągany wykorzystywany, w międzyczasie będzie też pewnie kilkanaście konferencji pana marszałka – powiedział. - Znamy tę sytuację, musimy się jakoś z tym oswoić i robić swoje. A Senat i jakaś gra polityczna, której nie lubię w takich sprawach,  będzie się pewnie toczyła, podobnie, jak wielu podobnych – dodał Waldemar Buda.  

Posłuchaj
14:05 WaldemarBuda_[PR3]_for_media_2021_05_10_08_45__PR3_MPLS 2021_05_10-08-44-58.mp3 Waldemar Buda: przyzwyczailiśmy się do tego, że Senat w obecnej kadencji służy do tego, by utrudniać prace rządu i Sejmu (Salon polityczny Trójki)

Teresa Wargocka 1200.JPG
"Akt prawny, który trzeba było przyjąć ponad podziałami". Teresa Wargocka o KPO

"Mam nadzieję, że nie stworzymy jakiegoś przedziwnego tworu"

Pytany, o jakie poprawki chodzi marszałkowi Senatu, Waldemar Buda powiedział radiowej Trójce, że "zapewne te, które są niezgodne z prawem europejskim, czyli te, które zostały zgłoszone przez Koalicję Obywatelską w Sejmie". - One nie mogą w ogóle być włączone do ustawy ratyfikacyjnej, a po drugie, ich treść jest sprzeczna z rozporządzeniem Parlamentu i Rady dotyczącym Krajowego Planu Odbudowy i całego Europejskiego Funduszu Odbudowy - podkreślił wiceszef resortu funduszy.

Czytaj także: 

Gość "Salonu Politycznego Trójki" podkreślił, że już w czwartek "rozmawiał z przedstawicielami Komisji [Europejskiej] na ten temat". - Niedopuszczalnym byłoby włączenie tego rodzaju zapisów do ustawy, ponieważ to by wiązało Komisji Europejskiej ręce z przyjęciem KPO - ocenił i przypomniał, że "dokumenty poszczególnych krajów, po przyjęciu przez KE, stają się dokumentami Komisji". - Dlatego on nie może być determinowany takimi twardymi zapisami ze strony parlamentu, bo podlega negocjacji i dyskusji (...)". - W związku z tym, jest na wprost sprzeczny z rozporządzeniem, które w Polsce przyjmujemy bezpośrednio. Będę tłumaczył wszystkim przedstawicielom, ponieważ 19 krajów ratyfikowało bez żadnych poprawek decyzję Rady o zasobach własnych. Mam nadzieję, że nie utworzymy jakiegoś przedziwnego tworu prawnego, który będzie w kontrze do przepisów powszechnie obowiązujących - podkreślił Waldemar Buda. 

W rozmowie więcej o senackim głosowaniu nad ustawą dla Funduszu Odbudowy. Zachęcamy do jej wysłuchania. 

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
ProwadziłBartłomiej Graczak
GośćWaldemar Buda (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 10.05.2021
Godzina emisji: 8.45

PAP/ mbl/kr

Czytaj także

Andrzej Dera: 4 maja 2021 roku skończyła się w Polsce Koalicja 276

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 09:00
– Lewica zachowała się propolsko i proeuropejsko – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia sekretarz stanu w KPRP Andrzej Dera, odnosząc się do wtorkowego głosowania nad ustawą dla Funduszu Odbudowy. Postawę Lewicy, która głosowała za ustawą, skontrastował z zachowaniem Platformy Obywatelskiej, która "na poziomie europejskim była za tym, by te fundusze stworzyć, a na poziomie krajowym – tylko z nienawiści do PiS – chciała je wysadzić w powietrze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Jabłoński: charakter ustaw ratyfikacyjnych sprawia, że nie wnosi się do nich poprawek

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:50
– Ratyfikacja ma wyłącznie taką funkcję, że wyraża się zgodę, żeby prezydent podpisał umowę międzynarodową; tam poprawek żadnych się nie nanosi – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, komentując senackie prace nad ustawą o zasobach własnych UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z Koalicją 276? Grzegorz Schetyna: musimy być cierpliwi, ten plan jest ciągle przed nami

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 09:17
– Żeby skutecznie doprowadzić do koalicji trzeba mieć cierpliwość, być konsekwentnym i budować zaufanie między opozycyjnymi partiami politycznymi – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Schetyna, poseł PO.
rozwiń zwiń