Krzysztof Kwiatkowski gościem Programu 3 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 09:05
Z senatorem niezależnym porozmawiamy o bieżących wydarzeniach społeczno-politycznych.
Senator Krzysztof Kwiatkowski
Senator Krzysztof KwiatkowskiFoto: PAP/Piotr Nowak

Krzysztof Kwiatkowski był w latach 2009–2011 - ministrem sprawiedliwości, w latach 2009–2010 - prokuratorem generalnym, a w latach 2013–2019 - prezesem Najwyższej Izby Kontroli. 

W latach 1997-2001 był sekretarzem osobistym Prezesa Rady Ministrów, Jerzego Buzka. Działał w AWS. Należał do Porozumienia Centrum, a potem do Ruchu Społecznego AWS (był szefem Ruchu Młodych RS AWS). Od 2004 do 2013 należał do Platformy Obywatelskiej. 

Od 1993 był związany z samorządem terytorialnym. Początkowo był radnym, następnie przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej i szefem klubu radnych. Do 2006 zajmował stanowisko wiceprezydenta Zgierza.

W 2001 z listy AWSP bez powodzenia kandydował do Sejmu. W wyborach samorządowych w 2006 kandydował na urząd Prezydenta Łodzi, gdzie w II turze przegrał z Jerzym Kropiwnickim. W tym samym roku uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego, gdzie został wiceprzewodniczącym Sejmiku.

Od 2007 roku był senatorem z ramienia PO i kierował Komisją Ustawodawczą. Po powołaniu Andrzeja Czumy na ministra sprawiedliwości - Krzysztof Kwiatkowski (4 lutego 2009 roku) objął stanowisko sekretarza stanu w tym resorcie. W tym samym roku został powołany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na urząd ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Po ustawowym rozdzieleniu tych funkcji - na stanowisku prokuratora generalnego 31 marca 2010 zastąpił go Andrzej Seremet. 11 kwietnia 2010 został członkiem Międzyresortowego Zespołu do spraw koordynacji działań podejmowanych w związku z tragicznym wypadkiem lotniczym pod Smoleńskiem, powołanego przez premiera Donalda Tuska.

Od 2011 roku był posłem Platformy Obywatelskiej do Sejmu, w połowie 2013 roku został powołany przez Sejm na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Jeszcze w tym samym miesiącu złożył rezygnację z członkostwa w PO. W sierpniu 2019 roku złożył na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z funkcji prezesa NIK, w związku z zamiarem startu w wyborach parlamentarnych. Ostatecznie zakończył urzędowanie 30 sierpnia 2019, gdy na czele NIK stanął Marian Banaś. 

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku ponownie został wybrany senatorem i współtworzył Koło Senatorów Niezależnych i objął funkcję przewodniczącego Komisji Ustawodawczej. 17 stycznia 2020 został wybrany przez Senat na członka Krajowej Rady Sądownictwa. 

***

Do słuchania audycji "Salon polityczny Trójki" w czwartek (13 maja) o godz. 8.45 zaprasza Bartłomiej Graczak.

Czytaj także

Paweł Jabłoński: charakter ustaw ratyfikacyjnych sprawia, że nie wnosi się do nich poprawek

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:50
– Ratyfikacja ma wyłącznie taką funkcję, że wyraża się zgodę, żeby prezydent podpisał umowę międzynarodową; tam poprawek żadnych się nie nanosi – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, komentując senackie prace nad ustawą o zasobach własnych UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z Koalicją 276? Grzegorz Schetyna: musimy być cierpliwi, ten plan jest ciągle przed nami

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 09:17
– Żeby skutecznie doprowadzić do koalicji trzeba mieć cierpliwość, być konsekwentnym i budować zaufanie między opozycyjnymi partiami politycznymi – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Schetyna, poseł PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będzie się toczyła polityczna gra". Waldemar Buda o zapowiedziach Senatu ws. KPO

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 09:01
– Jak sądzę, termin głosowania nad KPO w Senacie będzie dość mocno przeciągany i wykorzystywany – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Jak dodał, "znamy tę sytuację, musimy się jakoś z tym oswoić i robić swoje". – A Senat i jakaś gra polityczna, której nie lubię w takich sprawach, będzie się pewnie toczyła – podobnie, jak wielu podobnych – dodał.
rozwiń zwiń