Olga Semeniuk: Polski Ład to program społeczny, a nie polityczny

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 09:00
– My, Zjednoczona Prawica, tworzymy niefrakcyjny program i to nie jest program wyborczy, ale społeczny, dostosowany do potrzeb po pandemii COVID-19 – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. – Nowy Ład to program, którego zadaniem jest wyrównywanie dysproporcji pomiędzy poszczególnymi klasami – dodała i przytoczyła przykład nierówności w płaceniu składek zdrowotnych. 

W sobotę szefowie partii Zjednoczonej Prawicy zaprezentowali Polski Ład. Program dotyczy 10 obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

morawiecki pap 1200 .jpg
"To więcej niż program, to nowa umowa społeczna". Premier rozpoczął promocję Polskiego Ładu

"By doszło do wyrównania szans"

– To program społeczny kierowany do całego społeczeństwa – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, pytana o Polski Ład. – My [Zjednoczona Prawica] tworzymy niefrakcyjny program i to nie jest program wyborczy, ale społeczny, dostosowany do potrzeb po pandemii COVID-19 – podkreśliła polityk. 


Posłuchaj
13:53 Semeniuk--PR3_AAC 2021_05_17-08-45-20.mp3 Olga Semeniuk: Polski Ład to program społeczny, nie polityczny (Salon polityczny Trójki)

 

Gość "Salonu politycznego Trójki" zaznaczyła, że "Nowy Ład to program, którego zadaniem jest wyrównywanie dysproporcji pomiędzy poszczególnymi klasami". – Dzisiaj mamy sytuację, że osoba zatrudniona na umowę o pracę za pensję minimalną, 2800 złotych, płaci 217 złotych składki zdrowotnej, a przedsiębiorca zarabiający ok. 30 tys. miesięcznie, płaci tę składkę w wys. 57 złotych. My doprowadzamy do tego, by w poszczególnych klasach społecznych doszło do wyrównania szans i aby każdy miał ten sam start – przyznała Olga Semeniuk. 

Czytaj także: 

– Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tej grupy, bardzo ważnej dla nas, związanej z procesami IT i transformacji cyfrowej. Tutaj również dla wielu obszarów w Polskim Ładzie i dla wielu ludzi znajdą się poszczególne rozwiązania - wskazała wiceminister przedsiębiorczości, pracy i technologii. Przypomniała, że  w resorcie podlega jej departament gospodarki cyfrowej. Jak mówiła, powstają tam nie tylko ułatwienia dla procesów budowlanych, ale również dla przedsiębiorców i dla klientów. - Pracujemy nad programem związanym z e-fakturą i możliwością wykorzystania w tym programie środków unijnych. To są ważne komponenty, które - mam nadzieję - złożą się całościowo na wybicie się Polski w Europie, bo o to chodzi – zaznaczyła Olga Semeniuk. 

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
ProwadzącyBartłomiej Graczak
GośćOlga Semeniuk (podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii)
Data emisji: 17.05.2021
Godzina emisji: 8.45

IAR/ mbl/kr

Czytaj także

"To pieniądze dla 38 mln Polaków". Adrian Zandberg o porozumieniu ws. Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 09:15
– Rozmawiamy o 250 miliardach złotych dla Polski. To nie są pieniądze ani dla PiS-u, ani dla PO, ani Lewicy. To są pieniądze dla 38 mln Polaków, które będą wydawane przez długie lata – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Adrian Zandberg, poseł Lewicy Razem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obietnice na długie lata". Paweł Poncyljusz o propozycjach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 08:35
- Mam obawę, że cały Nowy Ład nie dostrzega, że coś złego stało się w gospodarce przez ostatnie półtora roku, to raczej program dalszego rozdawania pieniędzy - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Widzę duże szanse dla swojego województwa". Ewa Leniart o Polskim Ładzie i rozwoju Podkarpacia

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 09:27
- Bez wątpienia widzę duże szanse dla swojego województwa, przede wszystkim w tym, że jesteśmy regionem, w którym dużo osób otrzymuje ciągle pensję minimalną. W związku z tym dla mieszkańców Podkarpacia zmiana podatkowa będzie bardzo korzystna - tak o programie Polski Ład mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, kandydatka na prezydenta Rzeszowa.
rozwiń zwiń