"Powinny poważnie dotknąć gospodarkę tego kraju". Waszczykowski o sankcjach na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 09:30
Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że sankcje nakładane na Białoruś powinny poważnie dotknąć gospodarkę tego kraju. W Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS stwierdził, że zaskoczyła go szybka reakcja Unii Europejskiej.

Unijni przywódcy podjęli w poniedziałek decyzję o rozszerzeniu restrykcji nakładanych od ubiegłego roku na białoruski reżim za sfałszowanie wyborów prezydenckich i represje wobec obywateli. Kolejni funkcjonariusze reżimu będą mieć zakaz wjazdu do Unii i zamrożone majątki w Europie. Na czarną listę mają być wpisane firmy finansujące władze.

Ponadto Unia rozpocznie przygotowania do nałożenia sankcji gospodarczych na Białoruś. Jest też decyzja o zamknięciu lotnisk dla białoruskich linii lotniczych i apel do unijnych przewoźników, aby omijali przestrzeń powietrzną Białorusi.


Posłuchaj
14:26 Witold Waszczykowski_Salon_polityczny_Trójki_for_media.mp3 Witold Waszczykowski o sankcjach nałożonych na Białoruś (Salon polityczny Trójki)

 

O kwestię nałożenia sankcji pytany był w "Salonie politycznym Trójki" europoseł PiS Witold Waszczykowski. Były minister spraw zagranicznych powiedział, że zaskoczyła go szybka reakcja Unii Europejskiej.

– Jestem pozytywnie zaskoczony, spodziewałem się dłuższego procesu dochodzenia UE do tych sankcji albo nawet do łagodniejszych sankcji – podkreślił Waszczykowski.

- Pisałem nawet wczoraj taką propozycję, aby te sankcje objęły ruch lotniczy i w dalszej kolejności były to sankcje sektorowe nałożone przede wszystkim na import z Białorusi ważnych towarów, ważnych dla gospodarki białoruskiej. Bo na przykład Białoruś eksportuje sporo nawozów sztucznych, nawozów potasowych. Więc mam nadzieję, że być może to będzie kolejny krok dotkliwy dla jej gospodarki - powiedział europoseł PiS.

Pytany, czy jeśli uznajemy Białoruś za państwo terrorystyczne, to czy powinniśmy rozmawiać z nią w jakichkolwiek sprawach, Waszczykowski odpowiedział, że "to jest dylemat, który zawsze mają państwa demokratyczne, jak postępować z państwami autorytarnymi". - Jakiś kanał komunikacji musi być utrzymany. Nawet po to, żeby przekazać tą informację o karach. Więc utrzymanie dialogu jest niezbędne - mówił.

Były minister spraw zagranicznych podkreślił, że oprócz wspierania sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki Polska udziela pomocy opozycji białoruskiej.

– Polska bardzo dużo zrobiła dla Białorusinów, granice polskie są otwarte dla społeczeństwa białoruskiego, jesteśmy otwarci dla dysydentów, którzy mogą u nas przebywać, leczyć się – powiedział Waszczykowski.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Witold Waszczykowski (europoseł PiS, były minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 25.05.2021
Godzina emisji: 08.45

mg/mk

Czytaj także

"Wspólna akcja Rosji i Łukaszenki". Dr Jerzy Targalski o porwaniu samolotu w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 09:15
- Ukaranie Łukaszenki jest oczywiście słuszne, ale to za mało. Główny cios powinien być wymierzony w Putina, tak by zrozumiał, że popieranie takich akcji nie  może być tolerowane - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, komentując zatrzymanie samolotu w Mińsku przez służby Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Zarembiuk: Białorusini oczekują od Zachodu sankcji wobec Łukaszenki oraz Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 09:11
Potrzebna jest strategiczna koalicja Zachodu na rzecz Białorusi; na jej czele powinni stanąć Polacy w partnerstwie z USA - powiedział prezes Fundacji Dom Białoruski Aleś Zarembiuk. Według niego Zachód powinien nałożyć sankcje na reżim Alaksandra Łukaszenki, a także na wspierający go Kreml.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uprowadzenie samolotu w Mińsku. Kolejne linie lotnicze zawieszają połączenia z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 09:22
Linie lotnicze zawieszają połączenia z Białorusią. To odpowiedź na apel unijnych przywódców do przewoźników, aby omijali przestrzeń powietrzną Białorusi i na decyzję o zamknięciu lotnisk dla białoruskich linii.
rozwiń zwiń