"Dyktatury rozumieją tylko język siły". Bosak o sankcjach na reżim Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 09:23
– Decyzja o zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów z Białorusi to naturalna konsekwencja tego, co zrobił reżim Alaksandra Łukaszenki. Musi być wyraźna odpowiedź – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Bosak (Konfederacja).

Przywódcy UE zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś. Decyzją szczytu unijna przestrzeń powietrzna ma też zostać zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.

Paweł Jabłoński 1200
"Możliwy współudział innych państw poza Białorusią". Wiceszef MSZ o aresztowaniu Pratasiewicza

Czytaj także:

Krzysztof Bosak, który był gościem radiowej Trójki, podkreślił, że "wycofanie swoich linii lotniczych, cywilnych z przestrzeni powietrznej Białorusi, a z drugiej strony zamknięcie własnej przestrzeni lotniczej dla lotów, jest logiczną odpowiedzią na to, co się stało".


Posłuchaj
13:52 [PR3] PR3 (mp3) 27 maj_2021_05_27-08-45-17.for_media.mp3 Krzysztof Bosak o sankcjach na białoruski reżim (Salon polityczny Trójki)

 

– Agresja z wykorzystaniem sprzętu wojskowego, dezinformacja załogi samolotu i zmuszenie do lądowania  takich rzeczy nie można puszczać płazem  bo może to tylko rozzuchwalić reżim. Dyktatury rozumieją tylko język siły – tłumaczył gość radiowej Trójki.

Bosak stwierdził ponadto, że "jeżeli Polska lub nasi partnerzy z NATO, UE nie pokażą odrobiny determinacji do użycia siły, to następnym krokiem mogą być porwania opozycjonistów białoruskich z terytorium Polski".

Podczas rozmowy poruszano również m.in. temat wypowiedzi Joe Bidena nt. Nord Stream 2. 

mid-epa09226579 (1).jpg
Zatrzymanie Pratasiewicza. "Nikt nie spodziewał się, że reżim Łukaszenki odważy się na akt terroryzmu"

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Data emisji: 27.05.2021
Godzina emisji: 08.45

PAP/pb/mk

Czytaj także

Łukasz Jasina: Polska musi prowadzić w regionie mocną, asertywną grę

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 15:41
- To już nie są czasy "ciepłej wody w kranie" i tego, że dostosowujemy się za wszelką cenę do narracji Berlina. Świat nie może uznać, że Polska się poddała - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosja popycha Białoruś do konfliktu z Zachodem". Andruszkiewicz o zatrzymaniu samolotu Ryanair  

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 18:25
- Białoruś powinna dostać bardzo jasny sygnał, że jeśli chce być państwem, z którym utrzymuje się w Europie stosunki, to takich praktyk nikt nie będzie tolerował - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Andruszkiewicz, komentując sankcje nałożone na ten kraj po wydarzeniach w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuczyński: wiele wskazuje na to, że w porwanie maszyny Ryanair zaangażowane były służby rosyjskie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 21:15
- Nie byłoby nic dziwnego w tym, gdyby okazało się, że białoruskie KGB ściśle współpracuje z rosyjską FSB - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, analityk ds. bezpieczeństwa i służb specjalnych. Gościem audycji był też red. Siarhiej Pielasa, białoruski dziennikarz pracujący w Polsce. 
rozwiń zwiń