"Reakcja dziwna i nerwowa". Fogiel o zawiadomieniu złożonym przez prezesa NIK do prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 09:30
– To reakcja świadcząca o tym, że mamy do czynienia z emocjonalnymi ruchami kogoś, kto znajduje się w trudnej sytuacji – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, zastępca rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości.

Salon polityczny Trójki – Radosław Fogiel/YouTube Polskie Radio

Szef NIK poinformował o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Marian Banaś zarzuca prezesowi PiS między innymi zniesławienie i bezprawną ingerencję w działania niezależnego organu, jakim jest Najwyższa Izba Kontroli. 

Czytaj także:
Anita Czerwińska PAP 1200.jpg
Zawiadomienie prezesa NIK ws. Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS komentuje

– Chciałbym wiedzieć, na czym ta ingerencja miałaby polegać – stwierdził Radosław Fogiel. – Jak rozumiem z doniesień medialnych, to reakcja na wywiad prezesa PiS. Reakcja dziwna i nerwowa, świadcząca o tym, że mamy do czynienia z emocjonalnymi ruchami kogoś, kto znajduje się w trudnej sytuacji – ocenił polityk. 

Posłuchaj
15:08 2021_06_02 08_44_38_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Radosław Fogiel o zawiadomieniu prezesa NIK (Salon polityczny Trójki)

Śledztwo ws. Mariana Banasia

Radosław Fogiel odniósł się także do trwającego śledztwa w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Mariana Banasia. 

Czytaj także:
Henryk Domański 1200.jpg
Odbiór społeczny raportu NIK. Prof. Domański: pada pytanie, czy mamy do czynienia z intencją osobistą

– Toczą się postępowania w sprawie prezesa Banasia, to fakt. To, że o nich nie wiedzieliśmy w momencie, gdy był on rekomendowany na stanowisko szefa NIK, to też jest fakt – zauważył Trójkowy gość. – Potrafimy spojrzeć rzeczywistości w oczy i przyznać się do błędu – powiedział.

Według posła "powinien istnieć mechanizm, który w takich sytuacjach daje możliwość lub wręcz narzuca wycofanie się do czasu wyjaśnienia sprawy". – Pracowaliśmy nad tym w Sejmie, ale ze strony opozycji była jasna deklaracja, że nie można liczyć na ich wsparcie w tej sprawie – tłumaczył rozmówca. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
ProwadziłBartłomiej Graczak
Gość: Radosław Fogiel (zastępca rzecznika prasowego PiS)
Data emisji: 02.06.2021
Godzina emisji: 8.45

jbt/pr

Czytaj także

Czy premier powinien podać się do dymisji w związku z raportem NIK? Fogiel: tego typu wezwania to kompletna bzdura

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 10:56
- Miażdżące jest zetknięcie się raportu i kontrolerów NIK z rzeczywistością, tak jakby przez ostatnie kilkanaście miesięcy siedzieli w zamknięciu i umknął ich uwadze fakt, że mamy pandemię - mówił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest stanowisko dla ludzi, którzy są poza jakimkolwiek podejrzeniem". Jarosław Kaczyński o prezesie NIK

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 07:18
- Jest wielkim błędem naszego systemu prawnego, że człowiek, wobec którego toczą się poważne śledztwa, może być prezesem Najwyższej Izby Kontroli - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Sieci", pytany o to, czy prezes NIK Marian Banaś prowadzi polityczną wojnę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeżeli poczuł się urażony, powinien to załatwić inaczej". Karczewski o zawiadomieniu prezesa NIK

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 18:18
Szef NIK Marian Banaś w zawiadomieniu skierowanym do prokuratury stwierdził, że prezes PiS miał go "publicznie znieważyć lub poniżyć" - jako organ konstytucyjny państwa. - Jeżeli prezes NIK poczuł się urażony, to powinien wystąpić do sądu w innym trybie - powiedział w Polskim Radiu 24 senator PiS Stanisław Karczewski. 
rozwiń zwiń