"Nie tylko opozycja, ale przede wszystkim atakujący by tego chciał". Fogiel o jątrzeniu po ataku hakerów

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 09:56
– Na pewno nie będziemy uginać się pod żądaniami opozycji, która stara się wykorzystać działania dezinformacyjne prowadzone przeciwko państwu polskiemu, czasami mam wrażenie, tylko do własnych celów – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości.

Z ustaleń Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego wynika, że ofiarami ostatniego ataku hakerskiego padli członkowie byłego i obecnego rządu, posłowie, senatorowie, samorządowcy. Wcześniej Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowały, że zaatakowano co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli.

Posłuchaj
13:57 [ PR3]PR3 (mp3) 23 czerwiec 2021 08_44_59_for_media.mp3 Radosław Fogiel: na pewno nie będziemy uginać się pod żądaniami opozycji, która stara się wykorzystać działania dezinformacyjne prowadzone przeciwko państwu polskiemu (Salon polityczny Trójki)

cyberbezpieczeństwo 1200 hasło
Posiedzenie Sejmu ws. cyberataków. Cieszyński: zaprezentowaliśmy konkretne rozwiązania

 Jeśli chodzi o należyty poziom zabezpieczeń w instytucjach państwowych, w państwowej poczcie w domenie "gov", to tutaj nie mamy żadnych informacji o tym, żeby cokolwiek zostało naruszone  podkreślił Radosław Fogiel.

Gość Trójki przypomniał, że w przeszłości zdarzały się udane ataki na strony rządowe, np. w 2009 i 2012 roku.  Mieliśmy do czynienia z wejściem na skrzynki pocztowe, mieliśmy do czynienia z włamaniami chociażby przy okazji protestów ACTA na strony rządowe, gdzie hakerzy umieszczali swoje informacje  wyliczył.  Dziś nie mamy o tym żadnych informacji  dodał.

Jak wskazał, drugą sprawą jest korzystanie z innych skrzynek pocztowych.  Nakładają się na siebie pewne zakresy i to jest czymś naturalnym  ocenił.

1200_haker_shutterstock.jpg
"Nowe oblicze współczesnej wojny". Premier o cyberataku na skrzynkę mailową Dworczyka

Wicerzecznik PiS podkreślił, że clou w tej sprawie jest zupełnie gdzie indziej.

 Nie tylko opozycja by chciała, żebyśmy dyskutowali o tym, co ktoś ma w skrzynce, co wyciekło na Telegramie, jakiej skrzynki używał, ale przede wszystkim atakujący by tego chciał  stwierdził Fogiel, dodając, że jest to element większej operacji służb naszego wschodniego sąsiada i zaatakowanych zostało ponad 4300 skrzynek pocztowych. 

 Na pewno nie będziemy uginać się pod żądaniami opozycji, która stara się wykorzystać działania dezinformacyjne prowadzone przeciwko państwu polskiemu, czasami mam wrażenie, tylko do własnych celów  powiedział Radosław Fogiel.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Radosław Fogiel  (wicerzecznik PiS)
Data emisji: 23.06.2021
Godzina emisji: 8.45

fc

Czytaj także

"Chodzi o to, żeby wprowadzić w Polsce stan napięcia". Piotr Kubiak o atakach hakerskich

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 20:26
- Mieliśmy ponad rok chaosu (...) bo cały świat był ogarnięty pandemią koronawirusa. Ale zobaczmy, jakie siły po pandemii się ujawniły. Z jaką mocą ujawnili się Rosjanie. Z jaką mocą ujawniły się Niemcy z bardzo radykalnymi posunięciami. Ktoś buduje nowy ład światowy, a Polska być może w jakimś sensie jest jakąś przeszkodą - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kubiak z Radia Gdańsk. Gościem "Debaty dnia" był także Jacek Gądek z portalu Gazeta.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: ws. cyberataków polska klasa polityczna powinna działać solidarnie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 10:00
Komentowanie treści materiałów, które wyciekły po ataku hakerskim, to niestety wpisywanie się w strategię dezinformacji, którą ten atak miał spowodować. (...) To działanie wbrew interesom państwa polskiego – mówił w Programie 3 Polskiego Radia doradca prezydenta Paweł Mucha. Gośćmi audycji byli także Adrian Zandberg z Lewicy, wiceminister kultury Jarosław Sellin i Marcin Kierwiński z PO.
rozwiń zwiń