"Wreszcie wiemy, kto stoi na czele PO". Michał Kobosko o powrocie Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 09:03
– Do tej pory nie do końca wiedzieliśmy, z kim z PO rozmawiać, kto jest głównym liderem: czy to Borys Budka, czy Rafał Trzaskowski, czy Grzegorz Schetyna. Teraz przynajmniej wiemy – mówił w Programie 3 Polskiego Radia przewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko.

W sobotę podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej poinformowano o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki. Były premier objął stanowisko pełniącego obowiązki przewodniczącego PO po tym, jak Borys Budka ustąpił ze stanowiska przewodniczącego PO, a wcześniej dokonano zmian w zarządzie partii. Szymon Hołownia, pytany o powrót Tuska do PO, wyraził zadowolenie, aczkolwiek stwierdził, że polityk "nie wrócił na białym koniu". W "Salonie politycznym Trójki" mówił o tym przewodniczący ruchu Szymona Hołowni Michał Kobosko.

Hołownia PAP 1200.jpg
"Największy problem ma Polska 2050 Szymona Hołowni". Rzecznik Porozumienia o powrocie Donalda Tuska
Posłuchaj

"Klaruje się sytuacja"

Gość Polskiego Radia stwierdził, że radość Hołowni nie wynika z tęsknoty za byłym premierem, ale wiąże się z dotychczasowymi problemami Platformy Obywatelskiej.

 My się cieszymy z tego, że klaruje się sytuacja w istotnej partii opozycyjnej, jaką była i jest Platforma Obywatelska. Tam, prawdę mówiąc, do tej pory nie do końca wiedzieliśmy, z kim rozmawiać, kto jest naszym głównym partnerem, kto jest liderem przewodnim: czy to jest Borys Budka, czy Rafał Trzaskowski, czy to są skrzydła tej partii, czy to jest m.in. Grzegorz Schetyna. Wielu liderów i niejasny podział kompetencji  mówił Michał Kobosko.


Posłuchaj
13:44 PR3_MPLS 2021_07_05-08-45-19_for_media.mp3 Michał Kobosko: rozumiem, że Donald Tusk podda się demokratycznej weryfikacji w partii ("Salon polityczny Trójki")

 

Jak dodał, konsekwencją chaosu pod względem przywództwa był chaos pod względem kierunków programowych, ideowych w Platformie Obywatelskiej.

– W tej chwili nie mamy nadal jasności, jaki ten kierunek będzie, ale wiemy przynajmniej, kto stoi na czele, i możemy na razie podejrzewać, jakie to będą decyzje, jakie to będą kroki. Ale musimy poczekać i zobaczyć, w jaką stronę Donald Tusk swoją partię przekieruje – dodał.

Czytaj również:

tusk 1200 (1).jpg
"To jest histeryczny powrót". Fogiel o przejęciu kierownictwa w PO przez Tuska

Demokracja w PO?

Zapytany o powrót Tuska do PO poprzez objęcie funkcji wiceprzewodniczącego za Ewę Kopacz i odejście z urzędu Borysa Budki, Michał Kobosko stwierdził, że spodziewa się, że Tusk podda się demokratycznej weryfikacji w partii w odpowiednim czasie.

– Natomiast na dzisiaj rozumiem, że w sytuacji realnego pożaru na pokładzie, sytuacji kryzysu tej partii i jakiegoś totalnego pokłócenia, przyjęto, że to jest rodzaj stanu wyjątkowego i w takim stanie wyjątkowym potrzebne są takie rozwiązania  mówił Kobosko.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Michał Kobosko (przewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni)
Data emisji: 05.07.2021
Godzina emisji: 08.45

jmo/kr

Czytaj także

"Opozycja nie jest zjednoczona, a prawica tak". Marek Suski o odzyskaniu większości w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 09:47
– Jeśli chodzi o głosowania, to liczy się, czy jest większość, czy nie. A czy to jest większość samego klubu PiS, czy większość PiS plus kilka osób współpracujących, które nie chcą przyjść do klubu, to nie ma większego znaczenia. Chodzi o to, żeby była większość dla przyjmowania ustaw, dla odrzucania jakichś głupich pomysłów opozycji – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Marek Suski (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dostał stanowisko od Merkel. To wątpliwa kwalifikacja dla polskiego polityka". Wildstein o Tusku

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 20:01
-  Pojawia się osoba, która jest postrzegana przez zwolenników PO jako niezwykła, wspaniała, oświecona - dlatego, że Angela Merkel dała jej stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. To dla mnie dość wątpliwa kwalifikacja dla polskiego polityka - powiedział w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, pisarz i publicysta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Co to ma wspólnego z demokracją?". Kownacki o "wymuszanych zmianach" we władzach PO

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 09:57
– Borys Budka był w pełni sił politycznych, cały czas zarządzający partią. Nie było słychać o wewnętrznych sporach, które by wymuszały rezygnację. Przyjeżdża ten rycerz na białym koniu w postaci Donalda Tuska i wymusza rezygnację na obecnym przewodniczącym. Co to ma wspólnego z demokracją? – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Bartosz Kownacki (PiS). Gośćmi audycji byli również Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta), Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska) oraz Maciej Gdula (Lewica).
rozwiń zwiń