"Mam nadzieję, że sprawa zostanie definitywnie zamknięta". Małgorzata Kidawa-Błońska o wyborze RPO

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 09:38
– Mam nadzieję, że pan profesor, mając poczucie, że został wybrany przez cały Sejm, będzie bardzo dobrym rzecznikiem – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Małgorzata Kidawa-Błońska, komentując kolejną próbę wyłonienia Rzecznika Praw Obywatelskich i kandydaturę prof. Marcina Wiącka.

Sejm powołał prawnika z Uniwersytetu Warszawskiego, doktora habilitowanego Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za przyjęciem jego kandydatury głosowało 380 posłów, przeciw opowiedziało się 3, a 43 wstrzymało od głosu. Małgorzata Kidawa-Błońska była pytana w "Salonie politycznym Trójki", czy senatorowie wyrażą zgodę na tę kandydaturę.

Marcin Wiącek free 1200.jpg
Sejm wybrał Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydat klubu PSL-Koalicja Polska z poparciem PiS

 To była kandydatura, która jeszcze kilka tygodni temu była popierana przez całą opozycję, głosowaliśmy w pierwszym głosowaniu w Sejmie  wskazała Małgorzata Kidawa-Błońska. – Sądzę, że nie będzie żadnych problemów  powiedziała.

Wyraziła nadzieję, że "pan profesor, mając poczucie, że został wybrany przez cały Sejm, będzie bardzo dobrym rzecznikiem".  Że będzie miał tę siłę sprawczą i będzie stał na straży praw obywateli  dodała.


Posłuchaj
13:49 [ PR3]PR3 (mp3) 9 lipiec 2021 08_44_55_for_media.mp3 Małgorzata Kidawa-Błońska: mam nadzieję, że sprawa zostanie definitywnie zamknięta i nowy RPO będzie mógł zacząć pracować (Salon polityczny Trójki)

Anita Czerwińska PAP 1200.jpg
Czerwińska: cieszymy się, że impas związany z wyborem RPO się zakończył

Pytana o głosy krytyczne wewnątrz Koalicji Obywatelskiej wobec kandydatury prof. Marcina Wiącka, zauważyła, że RPO to bardzo ważna funkcja i każdy ma prawo do swoich uwag.  Po to były rozmowy, żeby każdy się przekonał, czy warto tę kandydaturę poprzeć. W Sejmie uzyskała większość, następny krok w Senacie  wyjaśniła.

Wicemarszałek Sejmu oceniła, że "to było bardzo niepokojące, że przez sześć prób nie udało nam się wyłonić Rzecznika Praw Obywatelskich".  Teraz ta sprawa, mam nadzieję, zostanie definitywnie zamknięta i nowy rzecznik będzie mógł zacząć pracować  podsumowała.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Małgorzata Kidawa-Błońska (wicemarszałek Sejmu, KO)
Data emisji: 09.07.2021
Godzina emisji: 08.45

fc

Czytaj także

"Ma reprezentować Polaków, a nie żadną formację polityczną". Waldemar Andzel o RPO

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 13:11
- Pokładamy nadzieję, że po wyborze na RPO prof. Marcin Wiącek będzie reprezentować wszystkich obywateli - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Andzel, poseł PiS, członek doradców politycznych przy premierze RP i szef sejmowej komisji służb specjalnych. - Ma reprezentować Polaków, a nie żadną formację polityczną - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zatwierdzenie w Senacie będzie formalnością". Kulesza o wyborze nowego RPO

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 19:55
- Wszystko wskazuje na to, że zatwierdzenie w Senacie kandydatury prof. Marcina Wiącka na RPO będzie tylko formalnością; nie spodziewam się, by mógł on ulegać naciskom polityków, którzy go zgłosili, czyli polityków Prawa i Sprawiedliwości - ocenił przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza.
rozwiń zwiń