"Nikt nie zagwarantuje tego, że TVN nie trafi w ręce kapitału rosyjskiego". Sebastian Kaleta o ustawie o RTV

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:43
- TVN przechodzi z ręki do ręki. Nie wiadomo, kto będzie następnym właścicielem tej stacji. Nikt nie zagwarantuje tego, że TVN nie trafi w ręce kapitału chińskiego czy rosyjskiego - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

Salon polityczny Trójki – Sebastian Kaleta/YouTube Polskie Radio

Gość "Salonu politycznego Trójki" odniósł się w audycji do słów byłej ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Georgette Mosbacher powiedziała, że "jeśli ktoś zmusza koncerny medialne spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego do sprzedaży większościowych udziałów w ręce polskich firm, niebezpiecznie zmierza w kierunku korupcji i oligarchii".

shutterstock tvn telewizja 1200.jpg
"Wprowadzi standardy unijne". Sebastian Kaleta o projekcie noweli ustawy o radiofonii i telewizji

– Rynek medialny w całej Europie jest ściśle regulowany, z tego powodu, aby nie dochodziło do nieuprawnionej presji  ze strony kapitału obcego pochodzenia na funkcjonowanie mediów w konkretnym państwie – ocenił słowa byłej ambasador USA w Polsce Sebastian Kaleta.

Wiceminister sprawiedliwości dodał, że "jest to szczególnie istotne dzisiaj, kiedy demokracje borykają się z problemem dezinformacji".


Posłuchaj
13:14 2021_07_12 08_44_53_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Sebastian Kaleta o ustawie o radiofonii i telewizji (Salon polityczny Trójki)

Gość Bartłomieja Graczaka zauważył, że TVN przechodzi z ręki do ręki. Wyjaśnił, że chodzi tylko o to, kto może być właścicielem TVN, a nie o likwidację tej stacji.

– Nie wiadomo, kto będzie następnym właścicielem tej stacji. Nikt nie zagwarantuje tego, że TVN nie trafi w ręce kapitału chińskiego czy rosyjskiego – powiedział Sebastian Kaleta.

Czytaj także:

Wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę na restrykcyjne przepisy medialne we Francji i w Niemczech.

– Przepisy dotyczące wysokości zaangażowania kapitału państw trzecich w przedsiębiorstwach medialnych są znane wielu państwom w UE – oznajmił Sebastian Kaleta.

W audycji "Salon polityczny Trójki" na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceszef resortu sprawiedliwości stwierdził, że nie rozumie paniki, która nagle tyczy się tego, że Polska chce chronić swój rynek medialny.

– W świetle wiążących nas międzynarodowych regulacji prawnych, jak również w świetle podobnych przepisów państw Europy Zachodniej, w przypadku zestawienia tych przepisów musiałby być to podmiot, który znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym – powiedział  Sebastian Kaleta. – Na przykład może być to przedsiębiorstwo francuskie, hiszpańskie czy nawet niemieckie - dodał.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 12.07.2021
Godzina emisji: 08:45

bf/pr

Czytaj także

Antoni Macierewicz: w przypadku ataków ze strony Rosji widać, że konkretną rolę odgrywają niektóre media

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 13:45
- Naszym obowiązkiem jest uświadomienie społeczeństwu amerykańskiemu jakie rzeczywiście jest działanie TVN w Polsce, która reklamuje i wspiera różne działania strony rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były szef MON, wiceprzewodniczący PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemem nie presja z USA, a sejmowa arytmetyka. Suski o projekcie zmiany ustawy o radiofonii i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 18:48
Poseł PiS Marek Suski przewiduje, że presja Stanów Zjednoczonych nie spowoduje wycofania się przez formację rządzącą z projektu ustawy medialnej. Zakłada on, że koncesję na nadawanie będą mogły uzyskać podmioty z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pod warunkiem, że nie będą zależne od innych podmiotów spoza EOG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Suski: TVN mało wiarygodny, powinien brać przykład z TVP

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:49
Nasza ustawa nie jest pisana przeciwko TVN. Nie chcemy likwidować tej stacji. Nie zamierzamy tłamsić wolności mediów - podkreśla w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" Marek Suski, poseł PiS i przedstawiciel wnioskodawców projektu ustawy dotyczącego zmian w mediach.
rozwiń zwiń