Paweł Mucha: nie negujemy zobowiązań, które wynikają z naszego członkostwa w UE

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:05
– Zgodnie z konstytucją sądem ostatniego słowa jest polski Trybunał Konstytucyjny – przypomniał w Programie 3 Polskiego Radia słowa prezydenta jego społeczny doradca Paweł Mucha, komentując ostatnie orzeczenia TSUE.

Nie milkną spory wokół środowych i czwartkowych rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Trybunału Konstytucyjnego dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Opozycja broni stanowiska TSUE w tej sprawie i przekonuje, że PiS powinno uznać rację Brukseli. Natomiast politycy partii rządzącej podkreślają, podobnie jak TK, wyższość polskiej konstytucji nad unijnym prawem.

ziobro free 1200.jpg
"Wydany na polityczne zamówienie KE". Zbigniew Ziobro o wyroku TSUE

 Nie jesteśmy w trakcie żadnej wojny, natomiast dyskutujemy na temat problemów związanych z tym, żeby przestrzegać tych kompetencji, które przydzielone są państwom członkowskim [UE - red.]  powiedział Paweł Mucha.


Posłuchaj
14:02 _PR3_AAC 2021_07_16-08-44-48_for_media.mp3 Paweł Mucha w komentarzu do ostatnich orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE (Salon Polityczny Trójki)

 

Nawiązał przy tym do wypowiedzi TSUE na temat wątpliwości Trybunału dot. niezawisłości sędziowskiej ze względu na ukształtowanie KRS.   Trybunał odnosi się do materii, która jest wprost zastrzeżona do wyłącznych kompetencji państw członkowskich  podkreślił. 

 Jeżeli chodzi o zakres rozstrzygania spraw czy możliwość ingerencji przez TSUE w różne sfery, to dyskusje na ten temat toczyły się w wielu państwach członkowskich od dawna. Dzisiaj to się dzieje także w Polsce  zauważył.

Czytaj także:

Komentując ostatnie orzeczenie TSUE, gość audycji przytoczył wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, że "zgodnie z konstytucją sądem ostatniego słowa jest polski Trybunał Konstytucyjny".

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 16.07.2021
Godzina emisji: 08.45

st/PAP/kr

Czytaj także

Paweł Mucha: ustawa zasadnicza sama w sobie stanowi, że najwyższym prawem RP jest konstytucja

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:31
Polski trybunał, jak inne sądy konstytucyjne w Europie, bardzo wyraźnie w swoim dotychczasowym orzecznictwie podkreślał, że ten prymat nie dotyczy materii konstytucyjnej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha, komentując spór ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma żadnych wątpliwości, teraz tylko procedura formalna". Waldemar Buda o zatwierdzeniu KPO

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 09:47
– Nasz plan jest przygotowany. Ja już na moim poziomie w zasadzie zamknąłem rozmowy i nie ma spraw, które by jeszcze wymagały uzgodnienia – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pytany o Krajowy Plan Odbudowy złożony do akceptacji w Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żukowska: polska konstytucja wskazuje, że przepisy umów międzynarodowych powinny być honorowane

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 09:23
– Podjęliśmy dobrowolną decyzję jako państwo i naród o wstąpieniu do Unii Europejskiej, więc musimy przepisy traktatowe szanować i je wykonywać – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń