Tomasz Trela o sytuacji w Nowej Lewicy: nie jesteśmy zawieszeni, bo to niezgodne z prawem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 09:00
– Za półtora tygodnia odbędzie się Rada Krajowa Lewicy i będzie oceniać działania i to jest ciało statutowe, które może podejmować decyzje i weryfikować. Nie może być tak, że jednoosobowo w dużej partii podejmuje się takie decyzje – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.

W sobotę lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zawiesił ośmioro członków zarządu ugrupowania: Tomasza Trelę, Karolinę Pawliczak, Wiesława Szczepańskiego, Wiesława Buża, Jacka Czerniaka, Bogusława Wontora, Sebastiana Wierzbickiego i Wincentego Elsnera. Zawieszeni sprzeciwiali się powołaniu w partii tylko dwóch frakcji. Wcześniej, na początku lipca, zawieszony został inny członek zarządu, Marek Balt.

Posłuchaj
12:22 _PR3_AAC 2021_07_20-08-45-15_for_media.mp3 Tomasz Trela o sytuacji w Nowej Lewicy (Salon polityczny Trójki)

 

Lewica FORUM 1200.jpg
"Od początku był dym o to, że z Wiosną łączymy się w taki sposób". Sebastian Wierzbicki o sytuacji w Lewicy

Statut

Tomasz Trela powiedział, że przewodniczący ugrupowania postępuje wbrew obowiązującym w partii przepisom.  Nie uważamy, że jesteśmy zawieszeni, bo to działanie niezgodne ze statutem. Przewodniczący partii bez względu na jego imię i nazwisko ma możliwość podjęcia takich kroków w konkretnych przypadkach, a nic takiego nie miało miejsca  powiedział.

 Za półtora tygodnia odbędzie się Rada Krajowa Lewicy i będzie oceniać działania i to jest ciało statutowe, które może podejmować decyzje i weryfikować. Nie może być tak, że jednoosobowo w dużej partii podejmuje się takie decyzje  dodał.

Czytaj także:

Polityk zdradził także, co różni go od Włodzimierza Czarzastego.  Mamy z panem Czarzastym inny pogląd, jeżeli chodzi o postrzeganie rządów PiS. Pan przewodniczący uważa, że w niektórych sytuacjach należy rozmawiać, a ja uważam, że należy to robić na forum, a nie za zamkniętymi drzwiami  zaznaczył.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Tomasz Trela (Nowa Lewica)
Data emisji: 20.07.2021
Godzina emisji: 08.45

dz

Czytaj także

Kryzys w Nowej Lewicy. Mosoń: Czarzasty stara się tworzyć partię wodzowską

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 09:19
- Wydaje się, że Włodzimierz Czarzasty pozazdrościł Jarosławowi Kaczyńskiemu i Donaldowi Tuskowi rządów silnej ręki i stara się tworzyć partię wodzowską. To jest jakiś pomysł na to, żeby nie doszło do anihilacji Lewicy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre. Gośćmi audycji byli także Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego) i Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Wieczorek o sytuacji w Nowej Lewicy: myślę, że mamy drobne turbulencje

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 08:56
- Są już ostateczne decyzje zarządu krajowego dotyczące powstania dwóch frakcji, czyli SLD i Wiosna - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Wieczorek (Lewica). Gościem audycji był także Kazimierz Smoliński (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Chwedoruk: lokalne środowiska Nowej Lewicy mogą czuć się pokrzywdzone sposobem jednoczenia z Wiosną

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 14:10
- Sytuacja, w której małe ugrupowania wchodzą do Sejmu na grzbiecie większej formacji politycznej, powoduje, że później często dochodzi do napięć - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Rafał Chwedoruk, komentując kryzys w Nowej Lewicy.
rozwiń zwiń