"Niemcy łamią solidarność europejską". Spychalski o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 09:00
– Mamy praktycznie zwycięstwo Rosji, jeżeli chodzi o budowę tego gazociągu. Rosja będzie uzyskiwała dzięki tej infrastrukturze znaczący wpływ na europejski rynek gazu, a przede wszystkim będzie na tym zarabiała – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski.

Jak poinformował amerykański Departament Stanu, Stany Zjednoczone i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Rząd USA zapewnia, że porozumienie przewiduje wiele mechanizmów zmniejszających ryzyko użycia przez Rosję dostaw energii jako broni przeciwko Ukrainie i krajom wschodniej flanki NATO. W porozumieniu zabrakło jednak jednoznacznych gwarancji dla Ukrainy.

kapitol kongres usa 1200 free.jpg
"Geopolityczne zwycięstwo Putina". Kongresmani krytykują umowę ws. NS2

Błażej Spychalski – pytany o stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy na temat tego dokumentu – podkreślił, że wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy było konsultowane z głową państwa.

Posłuchaj
13:20 _PR3_AAC 2021_07_22-08-44-58_for_media.mp3 Błażej Spychalski o porozumieniu ws. budowy gazociągu Nord Stream II (Salon polityczny Trójki)

 

– Decyzja o budowie Nord Stream 2 zapadła kilka miesięcy po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dzisiaj mamy praktycznie zwycięstwo Rosji, jeżeli chodzi o budowę tego gazociągu. Rosja będzie uzyskiwała dzięki tej infrastrukturze znaczący wpływ na europejski rynek gazu, a przede wszystkim będzie na tym zarabiała  powiedział prezydencki rzecznik.

Czytaj także:

 Podtrzymujemy swoje zdanie, że Nord Stream 2 to łamanie przez Niemcy solidarności europejskiej w zakresie wspólnej polityki energetycznej  zaznaczył.

Nadzieja w Trójmorzu

Gość audycji dopytywany o działanie Polski przypomniał, że zostało podjętych "szereg decyzji, które zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski".  Jeżeli porównalibyśmy dzisiaj swoją sytuację do tej, która była w 2014 roku, to każdy zauważa, że jest ona dalece inna, dalece lepsza  tłumaczył.

 To jest tak, że nie tylko Polska dostrzega zagrożenie ze strony Nord Stream 2, ale także wiele krajów z Europy Środkowo-Wschodniej  podkreślił Błażej Spychalski, argumentując to działaniami podjętymi w ramach inicjatywy Trójmorza.

W nagraniu rozmowy więcej m.in. na temat prezydenckich wizyt i spotkań międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 22.07.2021
Godzina emisji: 08.45

st

Czytaj także

"Może to jest moment, aby strona niemiecka się nad tym pochyliła". Spychalski o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 09:50
– Prezydent bardzo silnie podkreślał fakt, że straty, które polska kultura poniosła podczas II wojny światowej, nigdy nie zostały zrekompensowane – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Błażej Spychalski, rzecznik głowy państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: nie negujemy zobowiązań, które wynikają z naszego członkostwa w UE

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:05
– Zgodnie z konstytucją sądem ostatniego słowa jest polski Trybunał Konstytucyjny – przypomniał w Programie 3 Polskiego Radia słowa prezydenta jego społeczny doradca Paweł Mucha, komentując ostatnie orzeczenia TSUE.
rozwiń zwiń