Artur Dziambor: Nord Stream 2 uderza w naszą suwerenność

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 09:17
– Nord Stream 2 to polityczny pakt Niemiec oraz Rosji, który spowoduje, że państwa Europy będą ich zakładnikami i to odbywa się przy zgodzie USA – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Artur Dziambor, poseł Konfederacji.

1200_Morawiecki_TT.png
Premier: Nord Stream 2 to projekt, który pomaga zbroić się Rosji

Nord Stream 2 między Rosją a Niemcami jest prawie gotowy. USA i niektóre państwa członkowskie NATO w Europie Środkowo-Wschodniej sprzeciwiają się temu projektowi, obawiając się, że zbytnio uzależni on Europę od rosyjskich dostaw energii. Jednak ostatnio administracja prezydenta USA Joe Bidena uchyliła sankcje wobec spółki operacyjnej Nord Stream 2 AG i zgodziła się na rozmowy z Niemcami w celu złagodzenia konsekwencji powstania gazociągu, w tym przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie.

Posłuchaj
14:21 PR3 2021_07_23-08-45-01_for_media.mp3 Artur Dziambor: Nord Stream 2 uderza w naszą suwerenność (Salon polityczny Trójki)

 

Zdaniem Artura Dziambora "Nord Stream 2 uderza w naszą suwerenność, bo to nie tylko projekt biznesowy, ale też polityczny". – Nord Stream 2 to polityczny pakt Niemiec i Rosji, który spowoduje, że państwa Europy będą ich zakładnikami i to odbywa się przy zgodzie USA. Trump to rozumiał, ale Biden nie ma o tym pojęcia, tak jak i o polityce wschodniej  powiedział polityk.

Gość Polskiego Radia dodał, że "polscy dyplomaci powinni już dawno temu negocjować z Berlinem ceny dostaw gazu, bo ten hub (Nord Stream 2) sprawi, że Niemcy staną się jeszcze większą potęgą niż obecnie".

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Artur Dziambor (Konfederacja)
Data emisji: 23.07.2021
Godzina emisji: 08.45

dn

Czytaj także

"Niemcy łamią solidarność europejską". Spychalski o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 09:00
– Mamy praktycznie zwycięstwo Rosji, jeżeli chodzi o budowę tego gazociągu. Rosja będzie uzyskiwała dzięki tej infrastrukturze znaczący wpływ na europejski rynek gazu, a przede wszystkim będzie na tym zarabiała – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski.
rozwiń zwiń