"Gdyby nie zabiegi polskiej dyplomacji, prawdopodobnie ten projekt dawno zostałby ukończony". Wiceszef MSZ o NS2

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 09:05
– Dzięki aktywności na forum UE, współpracy z państwami regionu i działaniom podejmowanym przez USA udało się odciągać finalizację NS2 – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Gość radiowej Trójki mówił o m.in. wizycie szefa MSZ w Niemczech. – Jesteśmy w 30. roku od podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie polsko-niemieckim, więc wizyta będzie podsumowaniem tego, co się udało, a także tego, czego się nie udało zbudować w ciągu ostatnich 30 lat – powiedział Marcin Przydacz.

Jak wyjaśnił, przedmiotem rozmów jest także bezpieczeństwo energetyczne. – Wśród tematów rozmów będzie polityka wschodnia. Agresywne działania Rosji w ostatnich miesiącach wymagają stałego kontaktu z partnerami zachodnimi, także sytuacja na Białorusi i bezpieczeństwo energetyczne w związku z budową NordStream2 – wymienił.


Posłuchaj
13:55 PR3_SD_2021_07_27-08-45-00_for_media.mp3 Marcin Przydacz: jednym z dużych i ważnych kroków jest objęcie NS2 pakietem energetycznym (Salon Polityczny Trójki)

 

"Zabiegi polskiej dyplomacji"

– Gdyby nie zabiegi polskiej dyplomacji prawdopodobnie ten projekt dawno zostałby ukończony, dzięki aktywności na forum UE, współpracy z państwami regionu i aktywności USA udało się odciągać jego finalizację – powiedział wiceszef MSZ.

Zełenski  1200  free tt.jpg
"Energetyczne zagrożenie i pułapka". Prezydent Ukrainy o Nord Stream 2

Marcin Przydacz ocenił, że "dziś wielu z nas ma słusznie uzasadnione pretensje do treści porozumienia niemiecko-amerykańskiego, które daje zielone światło do ukończenia NS2". – Trzeba jednak pamiętać, że przy pierwszej nitce NS, za rządów PO-PSL, USA nie były zaangażowane w dyskusje i nie stosowały żadnych środków zapobiegawczych. Dzięki naszym dobrym relacjom z Waszyngtonem udało się wciągnąć Stany Zjednoczone do tej pracy – dodał.

Czytaj także:

– Będziemy kontynuować działania na forum UE, tutaj są możliwości prawne, zwłaszcza w kwestii operacjonalizacji i certyfikacji tego gazociągu. (…) Jednym z dużych i ważnych kroków jest też objęcie NS2 pakietem energetycznym – mówił wiceminister.

Instrument polityczny

– Nie chodzi tylko o tematykę bezpieczeństwa energetycznego. Wiemy, że Władimir Putin wykorzystuje gazociągi jako instrument polityczny i na to powinniśmy być przygotowani jako NATO i jako Unia Europejska – podkreślił gość audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 8.45

pg/kr

Czytaj także

Chollet o Nord Stream 2: Moskwa dostała jasny sygnał, że wykorzystywanie energii jako broni nie będzie akceptowane

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 22:00
- Bardzo jasno zaznaczyliśmy we wspólnym oświadczeniu Stanów Zjednoczonych i Niemiec, że nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystywanie dostępu do energii jako broni, w szczególności przeciwko Ukrainie - powiedział w czwartek przedstawiciel Departamentu Stanu USA Derek Chollet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor PISM o porozumieniu ws. Nord Stream 2: przypomina najgorsze tradycje historyczne

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 20:52
- Amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie Nord Stream 2 traktuje przedmiotowo Ukrainę, realizuje interesy rosyjskie i przypomina najgorsze historyczne tradycje decydowania o państwach trzecich bez ich udziału - ocenił dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ta inwestycja nie służy solidarności energetycznej, narusza kwestie bezpieczeństwa". Halicki o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 08:59
– Mamy jasne stanowisko Parlamentu Europejskiego, nawet jeśli zostanie wybudowany w 100 proc., to nie powinien funkcjonować – powiedział w Trójce o Nord Stream 2 Andrzej Halicki, europoseł PO.
rozwiń zwiń