"Senat dobrze wykonał swoją pracę". Krzysztof Kwiatkowski o nowelizacji k.p.a.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 09:45
– Ponad 80 proc. wszystkich spraw związanych z tzw. reprywatyzacją to są okradzeni obywatele polscy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

Salon polityczny Trójki – Krzysztof Kwiatkowski/YouTube Polskie Radio


Senat przyjął z poprawkami nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Środowiska żydowskie nie są zadowolone z procedowanego prawa. – W kwestii zwrotu mienia przyjęcie procedowanej w Sejmie nowelizacji k.p.a. wywoła nieodwracalne szkody zarówno dla Żydów, jak i nie-Żydów – powiedziała Cherrie Daniels, przedstawicielka Departamentu Stanu USA ds. Holokaustu.

1200.jpg
"Wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku TK". Prezydent o nowelizacji k.p.a.

Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że zapewniał wszystkich obecnych podczas obrad Senatu, że będą mieli możliwość przedstawienia swoich argumentów w tej sprawie, ale prace legislacyjne toczyły się z wyłącznym udziałem senatorów.

Czytaj także:

– Jedyne, czym się kierowaliśmy, to interes naszych obywateli – zaznaczył senator niezależny. Dodał, że zamknięta została możliwość reprywatyzacji "w naturze", czyli zwrotu kamienic. – Było to przyczyną wielu nieszczęśliwych sytuacji, włącznie z najbardziej tragicznymi związanymi z warszawską reprywatyzacją – powiedział Kwiatkowski. – Dzięki decyzjom Senatu nie narażamy Polski na procesy odszkodowawcze w wymiarze międzynarodowym – podkreślił.

– Ponad 80 proc. wszystkich spraw związanych z tzw. reprywatyzacją to są okradzeni obywatele polscy – zauważył.

"Gorąca polityczna jesień"

Gość audycji podkreślił, że w polskiej polityce nie ma wakacji. – To przyspieszenie wakacyjne nijak się ma do tego, co będzie jesienią – zapowiadał.

– Można powiedzieć Hitchcockiem: zaczęło się trzęsieniem ziemi, bo rzeczywiście tych decyzji politycznych było dużo, ale dalej będzie tylko jeszcze bardziej gorąco – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, że decyzje personalne "to tylko preludium do tego, jak będzie wyglądać gorąca polityczna jesień".

W nagraniu również opinia byłego prezesa NIK na temat sprawy uchylenia immunitetu obecnego szefa instytucji.


Posłuchaj
13:35 2021_07_29 08_44_37_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Krzysztof Kwiatkowski o bieżących pracach Senatu (Salon polityczny Trójki)

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Krzysztof Kwiatkowski
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 08.45

st

Czytaj także

Przydacz: w nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego nie chodzi o mienie ofiar Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 09:07
– Prawdopodobnie nie znają treści tego przepisu. Gdyby przeczytali tę ustawę, ich opinia mogłaby być odmienna – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Odniósł się w ten sposób do głosów izraelskich polityków przeciwnych nowelizacji k.p.a. w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Roszczenia mają adresata w postaci Niemiec". Kazimierz Michał Ujazdowski o nowelizacji k.p.a.

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 09:52
- Ten głos powinien wybrzmieć ze spokojem, bez intencji konfliktowania się z Izraelem (…) namawiam obóz władzy, łączenie z mediami ją wspierającymi, żeby nie używać retoryki nacjonalistycznej. Zniszczenia obciążają państwo niemieckie, Polska była ofiarą II wojny światowej - mówił w Polskim Radiu 24 senator Kazimierz Michał Ujazdowski (PSL-Koalicja Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żukowska: polska konstytucja wskazuje, że przepisy umów międzynarodowych powinny być honorowane

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 09:23
– Podjęliśmy dobrowolną decyzję jako państwo i naród o wstąpieniu do Unii Europejskiej, więc musimy przepisy traktatowe szanować i je wykonywać – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń