"Jedyny dzień w roku, kiedy potrafimy się zjednoczyć". Paweł Kowal o obchodach Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 09:53
– Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego to jedyny dzień w roku, kiedy mimo wszystko, ciężka polska polityka trochę potrafi zelżeć, a z drugiej strony ludzie się integrują, mają poczucie jedności i głębsze poczucie tożsamości – powiedział w "Letnim salonie Trójki" Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: PR

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej. W tym roku przypada 77. rocznica tego zrywu.

Muzeum Powstania Warszawskiego 1200.jpg
"Brak wykształcenia historycznego". Prof. Odziemkowski o publikacji "Newsweeka" nt. Powstania Warszawskiego

 Wczorajszy wieczór spędziłem w Muzeum Powstania Warszawskiego. To jest moje macierzyste miejsce jako jednego ze ścisłej grupy jego twórców. To jedno z moich najważniejszych życiowych doświadczeń. Budowa Muzeum Powstania Warszawskiego to współpraca z Janem Ołdakowskim, Leną Cichocką, Darkiem Gawinem, Pawłem Ukielskim. Przede wszystkim jednak chciałbym wspomnieć tych, którzy nie żyją: Lecha Kaczyńskiego, Joannę Bojarską, Michała Borowskiego, wybitnego architekta, wielkiego urbanistę, który widział sens budowy tego projektu  podkreślił polityk.  


Obchody rocznicy powstania

 Wczoraj po raz kolejny miała miejsce próba przejęcia, zawłaszczenia tych obchodów przez skrajne grupy, nacjonalistów, do czego, z historycznego punktu widzenia, nie mają tytułu. Jednak mimo wszystko stojąc wieczorem w parku Wolności, gdzieś w tłumie przy Muzeum Powstania Warszawskiego widziałem ludzi wspólnie śpiewających pieśni powstańcze i naprawdę przeżywających to wydarzenie  ocenił Paweł Kowal.  

Posłuchaj
14:08 PR3_MPLS 2021_08_02-08-45-05.mp3 Paweł Kowal o obchodach Powstania Warszawskiego (Letni salon Trójki) 

Jak podkreślił gość radiowej Trójki, pamięć o powstaniu z 1944 roku to nasze wspólne dzieło.  Dlatego nie ma sensu w dzień upamiętnienia tej rocznicy debatować o jego słuszności. Wydaje mi się, że każdy, kto rozumie politykę, dynamikę wydarzeń, potrafi we właściwym kontekście historycznym ocenić powstanie  podsumował. 

***

Tytuł audycji: Letni salon Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Paweł Kowal (KO)
Data emisji: 02.08.2021 
Godzina emisji: 08.45

kmp/zch

Czytaj także

"Roszczenia mają adresata w postaci Niemiec". Kazimierz Michał Ujazdowski o nowelizacji k.p.a.

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 09:52
- Ten głos powinien wybrzmieć ze spokojem, bez intencji konfliktowania się z Izraelem (…) namawiam obóz władzy, łączenie z mediami ją wspierającymi, żeby nie używać retoryki nacjonalistycznej. Zniszczenia obciążają państwo niemieckie, Polska była ofiarą II wojny światowej - mówił w Polskim Radiu 24 senator Kazimierz Michał Ujazdowski (PSL-Koalicja Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korzenie Miasta. Nowa inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 18:20
Muzeum Powstania Warszawskiego udostępniło unikatową bazę fotografii lotniczych Warszawy z okresu okupacji, Powstania Warszawskiego i po jej zagładzie. Jest to blisko 2000 niepublikowanych wcześniej zdjęć, które pozyskano z archiwów amerykańskich. Równocześnie MPW rozpoczyna projekt "Korzenie miasta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy w końcu doczekają się rachunku". Mularczyk o stratach poniesionych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 17:13
- Niemcy oprócz dobrych gestów, słów przeprosin, nie byli skłonni, ani skwapliwi do tego, aby cokolwiek współfinansować Polakom, z tytułu zniszczeń. Prędzej, czy później Niemcy doczekają się rachunku - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń