"To świadoma próba spowodowania kryzysu". Andrzej Dera o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 09:12
– Migranci przebywający na granicy, po stronie Białorusi, to nie są uchodźcy, tylko osoby w sposób zaplanowany sprowadzone przez białoruskie władze na teren kraju. To jest świadoma próba wpływania na to, co się dzieje w Polsce i w Unii Europejskiej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

twitter mateusz morawiecki free 1200.jpg
"Jesteśmy celem prowokacji, która ma wprowadzić chaos". Premier o sytuacji na granicy z Białorusią

– Od kilkunastu dni w strefie przygranicznej koczuje grupa 24 migrantów. Osoby te zostały sprowadzone na ten teren przez białoruskie służby. W przekonaniu rządzących i wielu ekspertów jest to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Łukaszenkę. Wśród opozycji konsekwentna polityka rządu budzi kontrowersje. Poparcie dla działań polskich władz wyraziła natomiast Unia Europejska – sytuację na granicy z Białorusią skomentował na antenie radiowej Trójki Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta. 

Posłuchaj
13:31 _PR3_AAC 2021_08_25-08-44-51.mp3 Andrzej Dera o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy (Salon polityczny Trójki)

 Polskie władze zachowują się zgodnie z zasadami, które panują w Unii Europejskiej, jesteśmy zobowiązani do pilnowania granicy wspólnoty – stwierdził Dera. 

Pytany o unijne stanowisko w tej sprawie, odpowiedział, że – Unia Europejska sama przekonała się, co to znaczy otwarcie granic i niekontrolowany napływ migrantów. Zmiana polityki nastąpiła po kryzysie migracyjnym w 2015 roku. W tej chwili stanowisko UE jest jednoznaczne: głównym zadaniem jest obrona granic wspólnoty  powiedział gość "Salonu politycznego Trójki".

Czytaj także:

 Migranci przebywają na terenie Białorusi, to nie są uchodźcy, tylko osoby w sposób zaplanowany przywiezione przez Białoruś na teren kraju. To jest świadoma próba wpływania na to, co się dzieje w Polsce i w Unii Europejskiej, to próba spowodowania kryzysu  ocenił prezydencki minister.

Pytany o pomoc humanitarną wysłaną na białoruską granicę przez polski rząd, zapewnił, że pomoc ta "nie jest spóźniona".  Prawdziwe intencje strony białoruskiej ujawnia to, że nie wpuściła polskiego transportu. Białoruś nie jest zainteresowana rozwiązaniem problemu, to wojna hybrydowa  powiedział Dera. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 25.08.2021
Godzina emisji: 08.45

kp/zch

Czytaj także

"Wielopoziomowa operacja, która ma wyrządzić szkody Polsce". Romaszewska-Guzy o sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 17:30
- Trzeba wierzyć w bajki o żelaznym wilku, żeby myśleć, że migranci znaleźli się na polsko-białoruskiej granicy przypadkiem. To ewidentne, że zostali tam przywiezieni i są tam pilnowani - powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To zemsta Łukaszenki". Poseł PiS o sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 15:07
- Obecna sytuacja jest zemstą Łukaszenki za ingerencję w pomoc białoruskiej opozycji. Chodzi również o destabilizację i pokazanie, że w Polsce mamy wewnętrzny kryzys - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dominika Chorosińska z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń