"Odwodnione, wygłodzone, zmęczone, ale także bardzo zestresowane". Kraska o kondycji osób ewakuowanych z Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 09:32
– Na pokładzie samolotu było kilka kobiet w zaawansowanej ciąży, małe dzieci, a także kobieta, która cztery dni wcześniej urodziła dziecko przez cesarskie cięcie. Podczas lotu zaopiekowały się nią służby medyczne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, podsumowując ewakuację cywilów z Afganistanu.

Salon Polityczny Trójki - Waldemar Kraska / Polskie Radio


Polska zakończyła już akcję ewakuacyjną z Afganistanu. W czwartek, 26 sierpnia w Warszawie wylądował ostatni samolot z Kabulu. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej podkreślił, że wśród ponad 900 przerzuconych do Polski osób jest 300 kobiet i 300 dzieci, którym zostanie udzielona wszelka możliwa pomoc.

– Osoby ewakuowane do Polski miały już nie tylko na lotnisku, ale i w samolocie zapewnioną opiekę medyczną – zapewniał Waldemar Kraska.

premier pr 24 1200.jpg
Premier: jeżeli ambasador Afganistanu będzie czuł się zagrożony, to otrzyma prawo pobytu w Polsce

– Był to osoby, które niejednokrotnie ponad 40 godzin przebywały na lotnisku w Kabulu w pełnym słońcu, więc były to osoby odwodnione, wygłodzone, zmęczone, ale także bardzo zestresowane – podkreślał wiceminister. Powiedział, że wśród pasażerów znalazły się kobiety w zaawansowanej ciąży, a także w połogu zaledwie kilka dni po porodzie oraz małe dzieci. Wiele osób przeżyło tragedie jak np. mężczyzna, który kilka godzin przed wylotem stracił całą swoją rodzinę, która zginęła na jego oczach, ale także ciężko ranne osoby jak mężczyzna z przestrzeloną stopą.  Jedna osoba trafiła do szpitala, a część przebywa w ośrodkach – podsumował Kraska.

Czytaj także:

Posłuchaj
13:31 PR3 2021_08_27-08-45-00_for_media.mp3 Waldemar Kraska o pomocy udzielonej osobom ewakuowanym z Afganistanu przez Polskę (Salon Polityczny Trójki)

Gość audycji pytany był również o pomoc humanitarną dla obcokrajowców koczujących na granicy polsko-białoruskiej. Przypomniał, że Białoruś nie zgodziła się na wpuszczenie polskiego konwoju humanitarnego.

W rozmowie poruszono również temat czwartej fali epidemii koronawirusa i możliwe obostrzenia, które pojawią się na poziomie powiatowym. Wiceszef MZ zapewniał, że będą to formy, które już wcześniej obowiązywały, jak zakaz zgromadzeń czy urządzania imprez towarzyskich. – Mamy przygotowane różne scenariusze – wszystko przed nami – powiedział Kraska. W audycji mowa była również o ewentualnej trzeciej dawce szczepienia przeciw COVID-19.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Kraska (MZ)
Data emisji: 27.08.2021
Godzina emisji: 08.45

st/zch

Czytaj także

Premier: akcja ewakuacyjna z Afganistanu dobiega końca, Polska nie zostawia swoich przyjaciół w potrzebie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 10:22
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że akcja ewakuacyjna z Afganistanu dobiega końca. Dziś do Polski ma dotrzeć ostatni samolot z ewakuowanymi stamtąd osobami. Około godziny 10.30 w Warszawie ma wylądować ostatni samolot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: w Kabulu nie ma polskich dyplomatów, udało się uchronić życie naszych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 18:09
- W tym momencie w Kabulu nie ma żadnego polskiego dyplomaty; siły wojskowe są wycofywane; udało się ochronić życie i zdrowie naszych ludzi - powiedział. wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń