Wiceszef MON: polskie wojsko będzie na granicy tak długo, jak będzie potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 09:14
– Wkrótce startują największe wojskowe ćwiczenia rosyjsko-białoruskie Zapad-21, które odbędą się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Musimy być gotowi na wszystko – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej. 

forum- granica 1200.jpg
Brak zgody na wjazd. TIR z pomocą humanitarną dla migrantów na Białorusi zawrócony spod granicy

Od wielu dni w białoruskiej strefie przygranicznej koczuje grupa migrantów z Bliskiego Wschodu. Przejście do Polski uniemożliwia im Straż Graniczna i wojsko. Wczoraj na granicę zostali skierowani nowi żołnierze. O sytuacji mówił na antenie radiowej Trójki wiceszef MON Marcin Ociepa.

– Polskie wojsko będzie na granicy tak długo, jak będzie potrzebne – zapewnił. Wiceminister zwrócił uwagę, że "nie możemy zapominać o kontekście stricte militarnym". – Wkrótce startują największe wojskowe ćwiczenia rosyjsko-białoruskie, Zapad-21, które odbędą się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie – podkreślił.

Posłuchaj
13:54 PR3 2021_08_30-08-45-01.mp3 Wiceszef MON Marcin Ociepa o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy (Salon Polityczny Trójki)

Ociepa zaznaczył, że w najbliższych tygodniach "zarówno MSZ, jak i kwatera główna NATO będą monitorować sytuację".

– Musimy być gotowi na wszystko. W najbardziej skrajnych przypadkach ćwiczenia bywały przyczynkiem do agresji militarnej, jak np. w przypadku Ukrainy. Dzisiaj najbardziej prawdopodobne są scenariusze prowokacji właśnie na granicy – powiedział. 

Wiceszef MON odniósł się też do wczorajszej akcji niszczenia zasieków na polsko-białoruskiej granicy.

– To pokaz spektakularnej głupoty. Polska granica, a jednocześnie granica UE i NATO, musi być szczelna i w sytuacji, kiedy polski obywatel rozbiera zasieki, ociera się o zdradę stanu. Nie wiadomo, czy ci ludzie to "pożyteczni idioci", czy na obce zlecenie destabilizują polską granicę. W tej sytuacji musimy zachować podwójną czujność – stwierdził. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Marcin Ociepa (wiceszef MON)
Data emisji: 30.08.2021
Godzina emisji: 08.45

kp/kr

Czytaj także

"Skrajna głupota albo dywersja". Sachajko o przecinaniu płotu na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 07:52
W Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sachajko, odnosząc się do zatrzymania Bartosza K., stwierdził, że jest on "bardzo znaną osobą". - Widziałem jego występ, kiedy kładł się na ulicy, a potem ożył i wstał - mówił poseł Kukiz '15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łukaszenka przegra, bo UE wyciągnęła wnioski z kryzysu migracyjnego". Wiceszef MSZ o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 07:19
- Cel Aleksandra Łukaszenki, w najprostszych słowach, to dążenie do destabilizacji UE, w szczególności tych krajów, które postrzega jako swoich wrogów, czyli przede wszystkim Polski i Litwy - mówi w "Polska Times" wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
rozwiń zwiń