Jan Żaryn o porozumieniach sierpniowych: stworzyły nową jakość życia

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 09:05
– Wszystkie porozumienia stworzyły nową jakość życia polskiego. Została uruchomiona lawina samostanowienia społeczeństwa. Ruch solidarności liczący prawie 10 mln ludzi to przede wszystkim osoby, które potrafiły się same zorganizować – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, historyk.

41 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe, zawarte przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o godzinie 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po wielu dniach żmudnych negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie, otwierające drogę do powstania Solidarności i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce.

gwiazda_0672_663x364.jpg
Andrzej Gwiazda: w Gdańsku wyrażono oczekiwania większości Polaków

"Nowa jakość życia"

Prof. Jan Żaryn powiedział, że porozumienia otworzyły wiele możliwości, z których umiejący się zorganizować Polacy skorzystali. – Wszystkie porozumienia stworzyły nową jakość życia polskiego. Została uruchomiona lawina samostanowienia społeczeństwa. Ruch Solidarności liczący prawie 10 mln ludzi to przede wszystkim osoby, które potrafiły się same zorganizować – powiedział.


Posłuchaj
15:12 PR3 2021_08_31-08-44-52.mp3 Prof. Jan Żaryn o porozumieniach sierpniowych (Salon Polityczny Trójki)

 

– Praktycznie wszystkie grupy inteligenckie wtłaczane w okresie PRL w nomenklaturowe struktury pseudosamorządne, wyzwoliły się z nich. Ze stowarzyszeń dziennikarzy polskich czy literatów. Wszędzie odbyły się demokratyczne wybory z wyraźną podmiotowością społeczną – dodał.

Czytaj także:

Profesor zaznaczył także, że bardzo dużą rolę w przemianach odegrała postać papieża. – Trzeba przypominać, że gdyby nie wybór Karola Wojtyły na papieża, to droga do wolności naszej części Europy byłaby dużo trudniejsza. Solidarność powstała w warunkach niezwykłego daru, jaki przyniósł papież ze swoim hasłem "Nie lękajcie się" – powiedział.

– Pierwsze komunistyczne analizy w Moskwie pokazywały, że Jan Paweł II będzie ich największym wrogiem. Zarówno w sferze konkurencji ideologicznej, jak i w sferze wolnościowej, która uruchamia brak lęku – dodał.

 ***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: prof. Jan Żaryn (historyk)
Data emisji: 31.08.2021
Godzina emisji: 08.45

dz/kr

Czytaj także

Od 21. postulatów do 10 mln w Solidarności. Sierpień '80 w liczbach [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 05:55
Dwadzieścia jeden postulatów, 64. intelektualistów, 700 zakładów pracy i 750 tyś. strajkujących - w 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które oznaczały narodziny Solidarności, pokazujemy tę niezwykłą historię za pomocą liczb. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier w rocznicę Porozumienia Szczecińskiego: Solidarność była dla świata prawdziwym objawieniem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 14:27
"Solidarność była dla całego świata prawdziwym objawieniem, obnażyła pierwsze i największe kłamstwo komunizmu" - napisał w liście do uczestników uroczystości w 41. rocznicę podpisania Porozumienia Szczecińskiego premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

41 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe. Ponad 50 osób otrzyma odznaczenia

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 06:31
Okolicznościowe spotkanie w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej (godz. 11.00) rozpocznie główne obchody 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń