Siemoniak: wprowadzenie stanu wyjątkowego to przyznanie się do bezradności

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 09:25
– Jeśli sytuacja na granicy jest aż tak dramatyczna, że wymaga stanu wyjątkowego, to dlaczego prezydent Andrzej Duda od dwa dni analizuje ten wniosek? Polityczne intencje rządu są bardzo wyraźne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

shutterstock europarlament free parlament europejski free 1200.jpg
Komisja PE zajmie się kryzysem na polskiej granicy. Wniosek złożył Witold Waszczykowski

Rząd wystąpił we wtorek do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Ma on obowiązywać w pasie o szerokości 3 kilometrów od granicy. Obejmie on łącznie 183 miejscowości w województwie podlaskim i lubelskim.

– Tę decyzję podjęli fachowcy od polityki i promocji, a nie eksperci od bezpieczeństwa – stwierdził gość radiowej Trójki Tomasz Siemoniak. – Prawo i Sprawiedliwość uznało, że to przyniesie im jakąś korzyść – ocenił polityk Platformy Obywatelskiej.

Posłuchaj
12:12 PR3 2021_09_02-08-45-49.mp3 Tomasz Siemoniak (PO) o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią (Salon polityczny Trójki)

Przyznał, że dostrzega "nagłość tej decyzji". – Intencje są takie, żeby mocno podgrzać debatę publiczną. Na posiedzeniu Sejmu, na pewno w dramatycznym tonie, premier i ministrowie będą atakować opozycję i ogłaszać, jakie to mamy zagrożenie – skomentował.

Zdaniem Tomasza Siemoniaka "politycy PiS to mistrzowie szybkiego zamieszania". – Za kilka tygodni znajdą inny temat. Tak samo było w przypadku cyberataków – podkreślił Siemoniak.

– Jeśli sytuacja jest aż tak dramatyczna, że wymaga stanu wyjątkowego, to dlaczego prezydent Andrzej Duda od 2 dni analizuje ten wniosek? To nie było z nim wcześniej uzgodnione? Polityczne intencje rządu są bardzo wyraźne. To jest granie państwem w imię interesu partyjnego – ocenił gość "Salonu Politycznego Trójki". 

W ocenie polityka PO wprowadzenie stanu wyjątkowego "to przyznanie się do bezradności". – Szef MON Mariusz Błaszczak wcześniej zapewniał, że "świetnie sobie radzimy" – powiedział Siemoniak.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Tomasz Siemoniak (PO)
Data emisji: 2.09.2021
Godzina emisji: 08.45

kp/kr

Czytaj także

"Tu nie chodzi o jakąkolwiek prawdę". Prof. Gil o działaniach opozycji ws. imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 15:45
- Tutaj nikt nie ma ochoty posługiwać się jakimikolwiek normalnymi, sensownymi kryteriami i do nich się odnosić. Tutaj chodzi tylko o to, żeby nieelegancko, jak najmocniej przyłożyć przeciwnikowi politycznemu, czy przeciwnikowi światopoglądowemu - mówił prof. Andrzej Gil, komentując działania i wypowiedzi przedstawicieli opozycji w sprawie nielegalnych migrantów na granicy z Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Bosak: przy granicy musi panować porządek, a nie medialny cyrk

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 09:16
– Wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego to dobry kierunek. Nie może być tak, że wszyscy się przyglądamy, jak na granicy z jednej strony mamy prowokacje reżimu Łukaszenki, a z drugiej narasta anarchia – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sytuacja na granicy wymaga nadzwyczajnych środków". Poncyljusz o stanie wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 08:25
- Pomimo podziałów powinna być między nami jedność, granica polski jest święta. Mam jednak żal do prezydenta Andrzeja Dudy, że nie zwołał Rady Bezpieczeństwa Narodowego - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń