"Jedyne racjonalne działanie w tym momencie". Michał Dworczyk o stanie nadzwyczajnym

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 09:30
– Wierzę, że Sejm zgodnie z obowiązującymi przepisami zatwierdzi wprowadzenie stanu wyjątkowego. Jest to jedyne, racjonalne działanie w tym momencie. W rozmowach z koleżankami i kolegami z opozycji można usłyszeć, że duża część z nich rozumie tę sytuację – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk (szef Kancelarii Premiera).

Procedura stanu wyjątkowego zobowiązuje trzy instytucje państwowe do podjęcia wspólnej decyzji, aby definitywnie go wprowadzić. Rada Ministrów składa wniosek, następnie rozpatruje go prezydent, który w tym wypadku zaaprobował decyzję rządu. Ostatnim etapem jest głosowanie w parlamencie, który ma prawo odrzucić wniosek.

TT WOT trytorialsi 1200.jpg
"Monitorowanie potrzeb i wsparcie psychologiczne". Żołnierze WOT pomagają mieszkańcom regionów objętych stanem wyjątkowym

W poniedziałek na specjalnym posiedzeniu Sejmu planowane jest głosowanie w tej sprawie. Część polityków opozycji zapowiedziała jednak, że nie poprze wprowadzenia daleko idących środków bezpieczeństwa.


Posłuchaj
13:21 Salon polityczny Trojki Dworczyk 2021_09_06-08-45-00.mp3 Michał Dworczyk o specjalnym posiedzeniu Sejmu dot. stanu wyjątkowego (Salon polityczny Trójki)

 

Do tej kwestii odniósł się Michał Dworczyk: "Wierzę, że Sejm zgodnie z obowiązującymi przepisami zatwierdzi wprowadzenie stanu wyjątkowego [...]. Jest to jedyne racjonalne działanie w tym momencie".

"Część opozycji rozumie tę sytuację"

– W rozmowach z koleżankami i kolegami z opozycji można usłyszeć, że duża część z nich rozumie tę sytuację – wskazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 06.09.2021
Godzina emisji: 8.45

nt/kr

Czytaj także

Ograniczenia związane ze stanem wyjątkowym. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 01:12
W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakresu stanu wyjątkowego w częściach województw przy granicy z Białorusią. Wcześniej rozporządzenie o wprowadzeniu na 30 dni stanu wyjątkowego w 115 miejscowościach Podlasia i 68 miejscowościach Lubelszczyzny wydał prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeśli będzie trzeba, stan wyjątkowy zostanie przedłużony". Premier o ochronie granicy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 09:14
 - Jeżeli będzie trzeba, to stan wyjątkowy na polsko-białoruskiej granicy zostanie przedłużony, bo wschodnia granica musi być chroniona, to moje zobowiązanie wobec obywateli - mówił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Marciniak: działania Łukaszenki są obliczone na wywołanie kryzysu politycznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 17:20
- Celem migracji inspirowanej przez Alaksandra Łukaszenkę, być może przy współpracy z Rosją, jest prowokowanie konfliktu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych PAN, Ambasador RP w Rosji w latach 2016–2020.
rozwiń zwiń