Nie będzie spotkania Duda - Merkel. Szef gabinetu prezydenta: strona niemiecka była mało elastyczna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 09:45
– Traktuję to jako problem techniczny. Strona niemiecka była mało elastyczna, jeśli chodzi o terminy, ale rozumiem, że harmonogram pani kanclerz w Warszawie jest bardzo ograniczony – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP. 

Angela Merkel przyjedzie w sobotę 11 września do Warszawy. O spotkanie kanclerz Niemiec z prezydentem Andrzejem Dudą był pytany w "Salonie politycznym Trójki" Paweł Szrot.

Posłuchaj
12:51 2021_09_10 08_45_11_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Paweł Szrot o wizycie Angeli Merkel w Polsce (Salon polityczny Trójki)

– Traktuję to jako problem techniczny. Strona niemiecka była mało elastyczna, jeśli chodzi o terminy, ale rozumiem, że harmonogram pani kanclerz w Warszawie jest bardzo ograniczony – powiedział gość Beaty Michniewicz. – Rozumiem, że priorytetem dla niej jest spotkanie z jej polskim odpowiednikiem, premierem Mateuszem Morawieckim – dodał.

Morawiecki i Merkel 1200, Forum.jpg
"Bezpieczeństwo granic i niwelowanie napięć". Rzecznik rządu przed spotkaniem premiera z Angelą Merkel

Szef gabinetu prezydenta RP wyjaśnił, że Andrzej Duda miał dużo wcześniej zaplanowane na ten dzień swoje obowiązki poza Warszawą. – Nie da się z tego zrezygnować – zaznaczył.

Sobotnia wizyta w Warszawie będzie ostatnią oficjalną wizytą Angeli Merkel w Polsce. Szefowa niemieckiego rządu po 16 latach ustępuje ze stanowiska.

Ustawa medialna

Szef gabinetu prezydenta RP w "Salonie politycznym Trójki" odniósł się także do odrzucenia ustawy medialnej przez Senat i ewentualnego weta prezydenta do tego projektu.

– Trudno w tej chwili spekulować. Były już takie przypadki, że ustawa przez Sejm i Senat przechodziła w atmosferze kontrowersji, a nie była później procedowana, nie została nawet przedstawiona panu prezydentowi – przypomniał Paweł Szrot. – Ustawa została odrzucona przez Senat. Czekamy na dalsze kroki – dodał.

Więcej w nagraniu.


***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Szrot (szef gabinetu Prezydenta RP)
Data emisji: 10.09.2021
Godzina emisji: 08.45

bf/pr

Czytaj także

Prezydent: wierzę, że polsko-niemiecka współpraca będzie rozkwitała

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 14:00
- Z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem głęboko wierzymy, że polsko-niemiecka współpraca będzie na przestrzeni najbliższych lat rozkwitała, powodując dobrobyt społeczeństw obu naszych krajów - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu ze Steinmeierem w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Andrzeja Dudy na Węgrzech. Tematem rozmów z Victorem Orbanem będzie kryzys migracyjny

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 14:15
Prezydent Andrzej Duda spotka się w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, oraz z węgierskim prezydentem Janosem Aderem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja ustawy medialnej. Jest decyzja Senatu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 17:38
Senat opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która wprowadza zmiany w zakresie warunków przyznawania koncesji nadawcom medialnym. Za głosowało 53 senatorów, 37 było przeciwnych, 3 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Sejmu.
rozwiń zwiń