Zgorzelski: nie należy się spieszyć z przyjmowaniem Porozumienia do Koalicji Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 09:52
– Finalizowanie projektów politycznych nie może się odbywać na dwa lata przed wyborami. Wszystko musi mieć swoje tempo, swój czas – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL. Dodał, że lider jego ugrupowania, Władysław Kosiniak-Kamysz, spotkał się z prezesem Porozumienia Jarosławem Gowinem.

Wicemarszałek Sejmu mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia o budowie "projektu »granicznego«, centroprawicowego", który miałby przykuć uwagę "rozczarowanych wyborców PiS". Taki wyborca, jak zaznaczył, "nie przejdzie od razu do Koalicji Polskiej (której główną siłą jest PSL – red.)", niemniej jej program jest "w wielu wektorach zbieżny z myśleniem ludzi prawicy" głosujących na partię rządzącą.


ZOBACZ TAKŻE
Paweł Bejda 1200b.JPG
Atak antyszczepionkowców na rzecznika MZ i szefa PSL. Bejda: trzeba to ścigać z urzędu

Czy w takim projekcie jest miejsce dla niedawno wyrzuconego z koalicji Porozumienia?  Nie ma na dziś takich planów – oświadczył Piotr Zgorzelski. Przyznał, że dochodzi do rozmów liderów obu ugrupowań. – Ja, kiedy byłem poproszony o radę, powiedziałem, żeby się za bardzo z przyjmowaniem na pokład środowiska Jarosława Gowina nie spieszyć. Finalizowanie projektów politycznych na wybory nie może się odbywać na dwa lata przed wyborami. Wszystko musi mieć swoje tempo, swój czas – ocenił.

Posłuchaj
13:52 Piotr Zgorzelski.mp3 Piotr Zgorzelski o współpracy Koalicji Polskiej z Porozumieniem (Salon Polityczny Trójki)

 

Polityk wskazał, że Koalicję Polską i środowisko "gowinowców" łączą podobne "konserwatywne, centroprawicowe" poglądy dot. gospodarki, samorządów czy "warstwy ideowej".

– Jarosław Gowin byłby zupełnie inną figurą polityczną, gdyby opuścił Zjednoczoną Prawicę na własnych warunkach. Wtedy można zbudować odpowiednią narrację – mówił wicemarszałek Sejmu, zaznaczając, że byłego już wicepremiera "wykopano" z koalicji.

Dodał, że prezes PiS Jarosław Kaczyński "długo obrabiał" środowisko Porozumienia, żeby mieć pewność, że po pozbyciu się Porozumienia będzie dysponował "»patchworkową« koalicją". – Z takim zapleczem można się przez "Sejm" turlać, ale żadnych poważnych projektów Jarosław Kaczyński nie jest w stanie zbudować. Nie znaczy to jednak, że będzie chciał przeprowadzić wcześniejsze wybory – mówił polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Zgorzelski (wicemarszałek Sejmu, PSL)
Data emisji: 13.09.2021
Godzina emisji: 8.45

Czytaj także

Kaleta: Polska to eksperyment, na ile UE może sobie pozwolić wobec państwa członkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 09:45
Komisja Europejska zachowuje się wobec Polski agresywnie, próbuje szantażem finansowym de facto wymusić zrzeczenie się części naszej suwerenności – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie będzie spotkania Duda - Merkel. Szef gabinetu prezydenta: strona niemiecka była mało elastyczna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 09:45
– Traktuję to jako problem techniczny. Strona niemiecka była mało elastyczna, jeśli chodzi o terminy, ale rozumiem, że harmonogram pani kanclerz w Warszawie jest bardzo ograniczony – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS liderem ze wzrostem poparcia, pięć ugrupowań w Sejmie. Sprawdź nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 16:38
Gdyby wybory odbyły się na początku września PiS otrzymałoby 37 proc. poparcia, KO - 27 proc., a Polska 2050 - 16 proc. - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Na Lewicę chciało głosować 8 proc., na Konfederację - 7 proc.
rozwiń zwiń