Protest medyków. Soboń: jeśli to będzie konieczne, premier zawsze może dołączyć do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 09:16
– Rozmowy z protestującymi medykami prowadzi Ministerstwo Zdrowia. Jeśli to będzie konieczne, to premier zawsze może dołączyć. Dzisiaj one powinny mieć charakter urealnienia tego, co możliwe i oczekiwane – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
pap protest medyków 1200.jpg
Podwyżki dla medyków. Dane Ministerstwa Zdrowia z ostatnich lat mówią wszystko

– Oszacowano skalę wpływu na budżet postulatów protestujących. Ten wpływ jest oczywiście gigantyczny, przekracza wszelkie możliwości, które są przyjęte także w tym nowym, większym budżecie na służbę zdrowia – podkreślił Artur Soboń, który był gościem radiowej Trójki.

Czytaj także:

Jak podkreślił wiceminister aktywów państwowych "te dwie strony  możliwości budżetowe i oczekiwania protestujących  muszą się spotkać". – To jest moment na techniczne, szczegółowe rozmowy dotyczące tych oczekiwań i możliwości ich wypełnienia – zaznaczył.

Posłuchaj
14:19 [PR3] PR3 (mp3) 14 wrzesień_2021_09_14-08-45-04_for_media.mp3 Artur Soboń: uruchomiliśmy wszelkie sposoby na to, by zwiększyć liczbę lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego (Salon Polityczny Trójki)

– Uruchomiliśmy wszelkie sposoby na to, by zwiększyć liczbę lekarzy, pielęgniarek, całego personelu medycznego. To musi być rozłożone w czasie, proces kształcenia nie jest krótki. Staramy się, aby tych młodych osób było jak najwięcej w służbie zdrowia – zapewnił.

***

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych)
Data emisji: 14.09.2021
Godzina emisji: 08.45

pb/kr

Czytaj także

Marek Król o protestujących medykach: dyskredytują szefa resortu, z którym powinni współpracować

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 14:05
- Strajkujący źle to rozgrywają, ponieważ domaganie się spotkania z premierem jest dyskredytowaniem ministra Niedzielskiego, który się bardzo dobrze sprawdza i jest świetnym menedżerem. Ten nieprzyjazny gest w stosunku do szefa resortu, z którym muszą współpracować, nie jest potrzebny - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Same pieniądze nie rozwiążą sprawy". Andrzej Kryj o proteście pracowników służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 17:20
 - Sytuacja w służbie zdrowia wymaga zmian, ale obecne postulaty finansowe protestujących są nierealne do spełnienia. Nie ma takiej możliwości, żeby tak duże środki zostały wygenerowane w budżecie państwa - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Andrzej Kryj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podnoszenie pensji nie przyniesie poprawy jakości obsługi chorych". Potocki o proteście medyków

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:30
- Żądania Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego są raczej nierealne - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Potocki z "Sieci". Gościem audycji był też Hubert Biskupski, zastępca red. naczelnego "Super Expressu".
rozwiń zwiń